سلامت مردم در خطر است؛
کشتارگاه دام آبدانان؛ فرسوده و مملو از مشکلات بهداشتی
کشتارگاه دام آبدانان؛ فرسوده و مملو از مشکلات بهداشتی
تاریخ درج خبر : دوشنبه 30 مرداد 1396 ساعت 08:44
 
کشتارگاه دام شهرستان آبدانان که یکی از قطب های دامداری استان ایلام است، با عمر ۳۵ ساله فرسوده بوده و قصاب ها دیگر راضی به کشتار دام هایشان در آن نیستند.
به گزارش آبدانان خبر تعدادی از قصاب های شهر آبدانان خواستار بررسی و رفع مشکلات بهداشتی کشتارگاه دام و مشکلات صنفی خود هستند، برخی از آنان سال هاست که در این صنف مشغول به کار هستند و روزی خود و خانواده را از این راه کسب می کنند.

پس از شنیدن درد و دل هایشان به تنها کشتارگاه شهرستان آبدانان سر زدیم، کشتارگاهی که از همان لحظه ورودمان، مشکلاتش خودنمایی می کرد.

گذر ۳۵ ساله روزگار در این کشتارگاه، آن را پیر و فرسوده کرده بود و قصاب ها از محل کشتار دام هایشان گلایه های زیادی داشتند.

یکی از این قصاب ها، جوان ۳۵ ساله ای است که چند سالی از قصاب شدنش می گذرد و تنها راه درآمد زایی اش مغازه ایست در گوشه ای از شهر اما بهداشت کشتارگاه دام و سلامتی مردم دغدغه این روزهایش شده است.

پای سلامت مردم در میان است

وی که نمی خواست اسمش بیان شود، می گوید: ۳۵ سال از عمر این کشتارگاه می گذرد و فرسوده شده و برای ما بهداشت مکان کشتار دام هایمان مهم است چرا که پای سلامت مردم در میان است.

وی می افزاید: چاه فاضلاب کشتارگاه پر شده و کسی آن را تخلیه نمی کند و شهرداری آبدانان هم نسبت به این کشتارگاه بی توجه است. قصاب ها کشتار در منزل را بهداشتی تر از کشتار در کشتارگاه می دانند.

چند قدم آنطرف تر، جوانی با عصبانیت با دیگر هم صنفی هایش بحث می کرد و می گفت: این کشتارگاه دیگر باید بازسازی شود و از لحاظ بهداشتی مناسب شود تا دام هایمان را برای کشتار اینجا بیاوریم.

علی رشیدی یکی دیگر از معترضان حاضر در این جمع گفت: این کشتارگاه استاندارهای لازم برای کشتار دام را ندارد و کسی هم پاسخگوی مشکلات این کشتارگاه نیست.

در حین شنیدن صحبت با قصاب ها بودیم که چند خودروی سنگین از شهرداری آبدانان به کشتارگاه آمدند تا محیط غیر بهداشتی و انباشته شده از پسماندهای کشتار دام را تمیز کنند، اما یکی از قصاب ها گفت: ما چند سال است که داریم فریاد می زنیم اما کسی جوابگوی ما نیست و الان که اصحاب رسانه آمده اند تا وضعیت کشتارگاه را از نزدیک مشاهده کنند، ماشین آلات شهرداری هم آمده اند تا پسماندهای احشام کشتارشده را جمع آوری کنند.

هر چند اجازه مشاهده وضعیت داخلی کشتارگاه به ما داده نشد اما از محیط بیرونی کشتارگاه می شد حدس زد که محیط داخلی کشتارگاه هم وضعیتی بهداشتی و مطلوبی ندارد.

این را هم باید گفت که درگیری های لفظی بین چند نفر بالا گرفته بود و این مشکلات را بخاطر واگذاری کشتارگاه به بخش خصوصی می دانستند.

محمد نصیری یکی از قصاب های حاضر در جمع در این باره به گفت: این کشتارگاه یا باید توسط بخش دولتی تعمیر و بازسازی شود یا بخش خصوصی به طور کامل آن را بهسازی و از لحاظ بهداشتی مناسب سازی کند تا ما هم برای کشتار دام به اینجا مراجعه کنیم و در قبال خدمات بهداشتی و کشتار بهداشتی دام هزینه پرداخت کنیم.

برای پیگیری موضوع به سراغ رئیس اداره دامپزشکی شهرستان رفتیم.

عسکر درویشی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبدانان  می گوید: اداره دامپزشکی تنها بر سلامت گوشت و کشتار نظارت دارد و نظارت بر بحث بهداشتی بر عهده دیگر دستگاه های نظارتی است.

۱۳ ایراد بهداشتی بر کشتارگاه آبدانان وارد است

نصرت اله علیزاده سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبدانان نیز ر با بیان اینکه بارها با شهرداری آبدانان مکاتبه شده تا وضعیت کشتارگاه را از نظر بهداشتی بهبود بخشند، گفت: مکاتبه های زیادی با شهرداری آبدانان داشتیم و وضعیت بهداشتی کشتارگاه را به صورت کارشناسی بیان کردیم اما تاکنون هیچ اقدامی در راستای بهسازی و رفع نواقص و ایرادهای بهداشتی این مکان انجام نشده است.

وی افزود: در آخرین مکاتبات، ۱۳ مورد ایراد بهداشتی وارد شده به کشتارگاه دام آبدانان به صورت مکتوب به شهرداری ارسال شده و این مکان را مکانی غیر بهداشتی برای کشتار دام مطرح کردیم.

شهردار آبدانان نیز با تأیید اینکه کشتارگاه آبدانان دیگر فرسوده شده است، گفت: پای کار آمدن بخش خصوصی و بهسازی کشتارگاه توسط بخش خصوصی یا تعمیر و تجهیز کشتارگاه توسط شهرداری دو راه برای بهبود وضعیت کشتارگاه دام شهرستان است.

حل مشکل کشتارگاه آبدانان

حجت مرادخانی افزود: با تزریق اعتبار به شهرداری می توانیم وضعیت فیزیکی کشتارگاه را بهسازی کنیم یا اگر اعتبار مورد نیاز در اختیار این شهرداری قرار بگیرد، مکان جدیدی برای احداث کشتارگاه دام با تجهیزات مدرن و بهداشتی در نظر خواهیم گرفت.

مجید عسگری فرماندار آبدانان  گفت: در کمیته برنامه ریزی شهرستان مبلغ دو میلیارد ریال برای بهبود وضعیت کشتارگاه دام شهرستان در نظر گرفته ایم که امیدواریم با تخصیص اعتبار، کشتارگاه دام این شهرستان وضعیت مناسب و مطلوبی پیدا کند.


کد خبر: 26071
Share
 
 
 
 
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است
 
نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 


 

احتمال حذف سهمیه خاموشی در مناطق گرمسیری/ انعقاد قرارداد برای تزریق برق به استان

به بهانه سالروز تصویب قطعنامه ۵۹۸

طرح آموزش مهارت برای پرکردن اوقات فراغت دانش آموزان

پوتین: موضع روسیه درباره برجام تغییر نکرده است

ضرورت تصمیم گیری نهایی درباره نحوه صدور روادید زائران اربعین با طرف عراقی

رکن حفظ محیط زیست همکاری با مردم است

احداث بیش از 15 چمن مصنوعی در استان/ 40 خانه ورزشی استعدادیابی در روستاها ساخته می شود

نواقص برگزاری انتخابات با تجمیع قوانین برطرف می شود

302 هزار ایلامی تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند/ هزینه 210 میلیاردی به افراد تحت پوشش در سال 96

جایزه منفورترین چهره استکبار برای بار دوم به ترامپ رسید/ قدردانی از مجاهدات‌ سرلشگر سلیمانی + تصاویر

سیاست شیطانی «معامله‌ قرن» هرگز محقق نمی‌شود/ کمیته حقیقت‌یاب فاجعه منا تشکیل شود

دیدارمسئولان آبدانان با خانواده دانشمند شهید هسته‌ای کشو ر

پاس‌کاری‌کافی است؛ گل بزنید

۷ نوع غذا که نباید برای ناهار مصرف کنید

آیا حذف حقوق تابستان معلمان صحت دارد؟ +عکس

دولت باید توانا و کارآمد باشد/ با متخلفان در هر سطحی که هستند برخورد شود

رشد کمی و کیفی جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی/ مدیران واحدهای تولیدی مشکلات خود را مطرح کنند

درخواست از روحانی برای عزل فوری تیم اقتصادی دولت و به‌کارگیری مدیرانی جوان و انقلابی

دولت در اجرای رهنمودهای رهبری عزم جدی دارد

شورش در پاریس، بعد از قهرمانی فرانسه در جام جهانی

دشان: با بازی عقلانی مقابل کرواسی به پیروزی رسیدیم/ این قهرمانی شکست تلخ در یورو 2016 را جبران کرد

انهدام ۲ تیم تروریستی در آذربایجان غربی/ دو تروریست کشته و مابقی دستگیر شدند

عملیات اجرایی پتروشیمی دهلران شتاب گرفته است / تعداد شاغلین ان‌جی‌ال دهلران افزایش می‌یابد

تخصیص50درصد اعتبارات عمرانی شهرستان

جشن ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر در آبدانان برگزار شد

یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

دست رد آمریکا به سینه کشورهای اروپایی برای تداوم تجارت با ایران

رئیس جمهور قهرمانی پولادمردان کشورمان در رقابت‌های وزنه برداری جوانان جهان را تبریک گفت