آبدانان خبر گزارش می دهد:
لباس فرم مدارس خرج تراشی یا کمک به تربیت آموزشی؟
لباس فرم مدارس خرج تراشی یا کمک به تربیت آموزشی؟
تاریخ درج خبر : شنبه 11 شهریور 1396 ساعت 08:49
 
چندسالی است که تعیین لباس فرم برای مدارس با الگوی مشخصی برای هر مدرسه وجود دارد، این امر می‌تواند ابعاد مثبت و منفی را در برگیرد که بستگی به شرایط دانش آموز دارد.
به گزارش آبدانان خبر چالش تنوع لباس مدارس یکی از دغدغه‌های مهمی است که هرساله شهریورماه اولیای دانش‌آموزان را درگیرمی‌کند و چندسالی است که تعیین لباس فرم برای مدارس با الگوی مشخصی برای هر مدرسه وجود دارد، این امر می‌تواند ابعاد مثبت و منفی را در برگیرد که بستگی به شرایط دانش آموز دارد.
به نظر می‌رسد تغییر الگوی لباس مدرسه نظارت چندانی را از سوی آموزش و پرورش به دنبال ندارد و در تهیه لباس فرم مدیران مدارس به صورت تحمیلی خانواده ها را بر آن داشته تا این لباس‌ها را از فروشگاه و خیاطی طرف قرارداد خریداری کنند.

هرچند هماهنگ بودن لباس دانش‌آموزان تاحدی چاره ای برای حذف فاصله طبقاتی محسوب می شود اما تغییر هر ساله این لباس های فرم برای خانواده هایی که توان مالی بالایی ندارند مشکل ساز خواهد بود علاوه بر این مساله تغییر هر ساله فرم مدارس یک نوع اسراف است چرا که امکان استفاده از لباس فرم مدارس برای مصارف دیگر چندان مناسب نبوده است و قطعا بدون استفاده خواهد ماند و در کنار هزینه هایی بالای نوشت افزار و سایر هزینه های مربوط به مدرسه این تغییر دائمی بار مالی به خانواده ها تحمیل می کند
نصیری یکی از اولیاء دانش آموزان به خبرنگار آبدانان خبرگفت: چرا هر ساله رنگ و مدل لباسها رو تغییر میدهند  یک رنگ ثابت برای یک دوره ای آموزشی مثلا از کلاس اول تا پنجم ابتدای برای چند سال انتخاب نمی کنند.

وی با گلایه از مسئولین افزود:چرا نوع مدل و رنگ را به خانواده ها دانش آموزان  نشان نمی دهند تا خودشان که خیاطی دارند یا آشناهای که با قیمت کمتری لباس را آماده می کنند سفارش بدهند.

نصیری به گران بودن لباس فرم دانش آموزان اشاره کرد و بیان داشت: آموزش و پرورش می تواند مدل را در مدارس نشان دهند تا خانواده ها برای تهیه لباس به خیاطانی که انصاف بیشتری دارند مراجعه کنند.

مرادی یکی دیگر از اولیاء دانش اموزان اظهار داشت: هرساله با شروع سال تحصیلی مدارس پسرانه ابتدایی به طور اجبار دانش آموزان را مجبور به تهیه لباس روپوش به اصطلاح متحدالشکل می کنند که معمولا هرساله رنگ روپوش هر مدرسه ای را تغییر می دهند
وی به نوع رنگ لباس ها اشاره کرد و یادآور شد: بعضی از مدارس پسرانه ابتدایی دانش اموزان را مجبور به تهیه شلوار ساده از جنس همان روپوش  کرده اند که واقعا چیزی شبیه تیمارستان های روانی را از قیافه دانش اموزان به ذهن تداعی می کند.

این اولیاء دانش آموز تصریح کرد: با توجه به اینکه دانش اموزان از نظر رنگ وهوش و... با هم تفاوت دارند وهردانش اموز معمولا رنگی را می پوشد که  به قیافه او بیاید ودرواقع با پوشیدن ان لباس به یک نوع آرامش روانی برسد.

مرادی با اشاره به اینکه تغییر رنگ روپوش ها هیچ نقشی درتربیت وآموزش ندارد، افزود: این تغییر هر ساله هزینه هایی را بر خانواده ها خصوصا خانواده های کم بضاعت تحمیل می کنندواگر کل مبلغ تهیه ودوخت روپوش ها را از دانش اموزان دریافت وصرف هزینه های اموزشی وتربیتی نمایند تا صرف تهیه روپوش وشلواری که دانش آموز را آزار می دهد بار فرهنگی . تربیتی بیشتری برای دانش آموزان دارد.
"صفر رحمانی پور "مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبدانان در گفتگو با خبرنگارآبدانان خبرگفت:تهیه لباس متحد الشکل براساس دستور العملهای وزارتی می باشد واز اختیار شهرستانها خارج است.

وی با اشاره به اینکه رنگ لباس واحدهای آموزشی تغییر نکرده و هیچگونه اجباری در تغییر رنگ وجود ندارد، افزود: نوع پارچه را انجمن اولیا ومربیان استان تعیین واکثر خیاطان پارچه های با کیفیت ودر همان رنگ مشخص دارند واستفاده از نوع مرغوب پارچه منع قانونی ندارد ولی از نظر رنگ ومدل  متحد الشکل باشند.
رحمانی پور به نمونه هایی که در اختیار خیاطان قرار گرفته اشاره و تصریح داشت: این نمونه ها هیچگونه منافاتی با دستورالعملهای وزارتی ندارد بلکه از سوی انجمن استان ارسال شده است.
مدیر آموزش و پرورش آبدانان در پایان تاکید کرد: بابت  دوخت لباس فرم دانش آموز هیچگونه درآمدی عاید آموزش وپرورش نمی شود ومبلغ دریافتی ودیعه است ودر نهایت عودت داده می شود.


انتهای پیام/

کد خبر: 26271
Share
 
 
 
 
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است
 
نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 


 

داروی مرگباری که در خرداد زیاد مصرف می‌شود

شرایط روزه‌داری برای دختران روزه اولی/ روزه سربازان چگونه است؟

احکام سفر و ترک وطن در ماه مبارک رمضان

سیدجلال مرا عاشق بازیکنان ایرانی کرد/ شفر چرا سورپرایز شده؛ او خودش پُست ووریا را تغییر داد/شبانه 2 بازیکن استقلال را به پرسپولیس بردند

تا زمانی که دولت سوریه بخواهد به کمکهای خود به این دولت ادامه می دهیم/هیچ مذاکره دیگری جز برجام با اروپا نخواهیم داشت

جزئیات مسمویت‌های اخیر با قارچ

حضور ترامپ در برجام و خروجش هیچ منفعت و ضرری برای ما نداشت/ ترسی از جنگ نداریم

30 سال تحصیل و اشتغال بانوی قمی با 9 فرزند

کری: آمریکا نمی‌تواند به تمام جهان پشت کند

احساسات مردم دستمایه "رمالان" / سریالی که تمام شدنی نیست

درآمد هنگفت آموزش و پرورش ایلام از یک قرارداد/ قبضه غیربومی ها بر بازار تولید پوشاک مدارس کد مطلب:

اختصاص یک فروند بالگرد و 14 دستگاه آمبولانس به استان ایلام

بانک ها دغدغه ای برای ایجاد اشتغال در استان ندارند

کاهش چشمگیر برداشت محصولات کشاورزی در آبدانان

دستبند پلیس بر دستان سارق حرفه ای موتورسیکلت

آمریکا قابل اتکا نیست

دستگیری قاتل فراری در آبدانان

حفاری تونل کبیرکوه از چهار هزار و 400 متر گذشت

ارتقای امنیت اجتماعی در آبدانان

ضرورت ایجاد کارگاه ریسندگی در ایلام/ سود پشم دامی در جیب دلالان

لحظه رسیدن دو خانواده به هم بعد از دو قرن

تخصیص 20میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی روستایی

بهره مندی مددجویان کمیته امداد از مزایای مستمری بازنشستگی

دفن زباله در مجاورت دریاچه دوقلویی آبدانان+ فیلم

کلید تضمین خودکفایی گندم در دستان مجلس

بوریس جانسون: برجام را باطل نکنید/ نباید دستنبدهای ایران را باز کرد

مرحله نیمه‌نهایی انتخاب شهردار فردا برگزار می‌شود

پست اینستاگرامی درباره فیلترینگ در شأن یک حقوقدان نبود/ کدام مسئول استقلال کشور را در معرض خطر قرار می‌دهد؟