آبدانان خبر گزارش می دهد:
کاهش فرهنگ کتابخوانی در جامعه/ تأثیر گذاری شبکه های مجازی بر مطالعه
کاهش فرهنگ کتابخوانی در جامعه/ تأثیر گذاری شبکه های مجازی بر مطالعه
تاریخ درج خبر : چهار شنبه 24 آبان 1396 ساعت 08:03
 
شبکه‌های مجازی باعث دور شدن و فاصله گرفتن افراد از مطالعه شده‌اند وفور این شبکه‌ها و در اختیار گذاشتن متون‌ کتاب‌ها و اطلاعات همچون اطلاعات ادبی، فرهنگی، هنری باعث شده که اقبال به کتاب در بین مردم کمتر شود.
به گزارش آبدانان خبر کتاب به‌عنوان غذای روح انسان باید در زندگی روزمره ما نقش داشته باشد و مردم باید برای تقویت روح و رشد فکری خود با کتاب و مطالعه ارتباط بیشتر و قوی‌تر برقرار کنند که این امر موجب رشد و تکامل سریع‌تر جامعه خواهد شد.

بر اساس استاندارد ملی برای هر فرد باسواد باید پنج متر فضای مطالعه وجود داشته باشد در صورتیکه هم اکنون برای 20 هزار نفر باسواد این شهرستان آبدانان فقط 2 هزار و 500 مترمربع فضای فیزیکی موجود است.

نیاز است تا دولت توجه ویژهای به بحث کتاب و مطالعه داشته باشد و فضاهای مناسب و پیشرفته تری برای مطالعه راهاندازی شود تا تمامی امکانات برای مطالعه محیا و سرانه مطالعه افراد افزایش یابد.

هدایت خیران به سمت توسعه فضای کتابخانهها یکی از راههایی است که میتواند به ترویج فرهنگ مطالعه کمک کند همچنین فضای کتابخوانه ای بسیار جامع تر از فضای مجازی در حوزه های خاص تحصیلی و علمی است که این باید این تفکر در میان اقشار جامعه گسترش یابد.
معلمان در مدارس باید دانشآموزان را به مطالعه کتاب های غیر درسی کنند و به نوعی آموزش و پرورش با جدی تر گرفتن این موضوع و تصمیماتی از قبیل بکارگیری معلمان مطالعه گر به این رویه کمک کند.

مطالعه کتاب باعث افزایش علم، فرهنگ، معرفت خانوادهها میشود خانوادهای که اهل علم باشد در آن تشنج جایی ندارد و آرامش حکم‌فرما است.

تأثیر گذاری شبکه های مجازی بر مطالعه
تعداد صفحات بالا در فضای مجازی موجب می شود که کاربر وقت کافی برای مطالعه نداشته باشد؛ در حقیقت کاربر خود را با تعداد زیادی صفحه و وقت اندکی مواجه می بیند و همین موضوع باعث می شود به جای مطالعه دقیق به مرور سطحی رو بیاورد.

مرور سطحی داده ها باعث درک سطحی از مطالب شده و از طرف دیگر این مطالب به شدت فرار بوده و از ذهن مخاطب با گذشت زمان کوتاهی حذف می شوند؛ این موضوع بازدهی مطالعه را نیز پایین می آورد برای مثال زمانی که کاربر 2 ساعت تمام برای وب گردی و مرور صفحات فضای مجازی وقت می گذارد، بعد از این زمان تنها 20 درصد مطالب را به خاطر دارد هرچند اگر این مطالب را در جای دیگر ببیند متوجه می شود که آن را قبلاً خوانده است.

فضاهای مجازی فکر و ذهن کودکان و نوجوانان را درگیر خود کرده است، همچنین فرهنگ مطالعه مورد غفلت واقع شده است که برای حل این معضل باید چارهاندیشی شود.
فضای مجازی در صورتی که به درستی استفاده شود نیز میتواند مفید باشد، اما در هر صورت مطالعه کتاب مفیدتر از این فضاها است که باید فضاهای مطالعه را گسترش داد
والدین باید کودکان شان در ارتباط با فضای مجازی کنترل کنند و علاوه بر این آنها را به سمت کتاب خواندن سوق داده تا کشور از فقر علمی و فرهنگی تهی شود و این مورد یکی از مهمترین مباحث رشد اجتماعی و اقتصادی کشور در آینده خواهد بود.انتهای پیام/
کد خبر: 27428
Share
 
 
 
 
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است
 
نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 


 

من با یکایک دل‌های داغدار شما همدردم/ مسئولین تلاش کردند اما من قانع نیستم/ شما مردانگی، استقامت و پهلوانی خودتان را در دوران جنگ تحمیلی نشان دادید؛ امروز هم نشان دادید

اجرای بیش از 50برنامه در هفته بسیج

سرقت مسلحانه احشام

جاده های استان ایلام لغزنده می شود/ رانندگان مراقب باشند

توقیف اتوبوس در دهلران با خلافی 16 میلیون ریالی

برگزاری برنامه های بسیج با رویکرد مردمی/ محرومیت زدایی هدفی مهم در برنامه های بسیج است

قتل دخترجوان در ملاقات شوم

از مسکن مهر تا مسکن اجتماعی؛ دیکته نانوشته غلط ندارد

عکس/ شب‌های کرمانشاه

قاتل خاموش حریف مرد جوان نشد

تکمیل شکست مثلث عبری- عربی - غربی با اتصال خط زمینی تهران - مدیترانه/ جبهه النصره هدف بعدی نیروهای جبهه مقاومت در سوریه + نقشه میدانی و عکس

زنجیره سامانه‌های اپتیک‌ نیروهای مسلح کامل شد/ کارنامه محصول جدید ایرانی بهتر از تجهیزات روز ارتش آمریکا +عکس

برنامه موشکی ایران و توهم غربی‌ها

دفتر نخست‌وزیری لبنان: «الحریری» سه‌شنبه به مصر می‌رود

شهر «بوکمال» سوریه کاملاً آزاد شد/ آخرین پناهگاه داعش فرو ریخت

نماینده لبنان در اتحادیه عرب: حزب‌الله تروریست نیست/ آنها نماینده بخش بزرگی از جامعه لبنان هستند

به خادمی ملت افتخار می‌کنیم/ اسکان موقت زلزله‌زدگان روستایی به زودی آغاز می‌شود / بر عهدمان در کمک به زلزله‌زدگان پایبندیم

تهیه طرح ساماندهی و محوطه پیرامونی پشت قلعه

جایگاه سی ان جی آبدانان همچنان در کما

زلزله ۲.۸ ریشتریمورموری را لرزاند

زلزله ۲.۸ ریشتریمورموری را لرزاند

برگزاری مراسم عزاداری مردم شهرآبدانان به مناسبت شهادت امام رضا (ع)

کاروان عزاداری به مناسبت رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن (ع) در آبدانان

کمبود سرانه ورزشی در آبدانان یکی از دغدغه های اصلی حوزه ورزش است

ه/فضاسازی‌های غیرواقعی از اقدامات سپاه ناشی از بغض دشمن نسبت به این نهاد است

اردوغان عذرخواهی ناتو برای اقدام توهین آمیز حین برگزاری رزمایش را نپذیرفت

دشمنان نمی‌خواهند جامعه ما پیشرفت کند/ راه سعادت پیروی از فرامین امام رضا(ع) است

رشد ۲۵ هزار تومانی بهای سکه/ دلار ۴۰۹۷ تومان+ جدول