به بهانه روز دانشجو ...
به بهانه روز دانشجو ...
تاریخ درج خبر : پنجشنبه 16 آذر 1396 ساعت 09:07
 
16آذر به عنوان یکی از روزهای ضداستکباری در تاریخ ملت ایران ماندگار و به دلیل حمله به حریم دانشجو و دانشگاه در تقویم کشورمان به عنوان "روز دانشجو" ثبت شد.
به گزارش آبدانان خبر در آبان و آذر سال ۳۲ مسائلی در ایران اتفاق افتاد که جامعه و به خصوص دانشگاه ها را بسیار ملتهب ساخته بود. در آذر ماه، نخست وزیر دولت کودتا یعنی سرلشکر زاهدی رسما تجدید رابطه با انگلستان را – که در جریان ملی شدن صنعت نفت قطع گردیده بود- اعلام کرد و دنیس رایت، کاردار سفارت انگلیس در ۱۴ آذر ۳۲ وارد تهران شد. همچنین اعلام شده بود که ریچارد نیکسون معاون آیزنهاور، رییس جمهور وقت آمریکا قرار است در آذر ماه وارد ایران شده و در دانشگاه تهران حضور یابد.

 

دادگاه نظامی فرمایشی محاکمه دکتر محمد مصدق، نخست وزیر ایران و پرچم دار نهضت ملی شدن صنعت نفت نیز در تاریخ ۱۷ آبان ۱۳۳۲ شروع شده بود و تا نیمه های آذر در جریان بود. مصدق که از ۸ اردیبهشت ۱۳۳۰ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نخست وزیر ایران و قبل از آن سال های زیادی نماینده مردم تهران در مجلس بود، تلاش های زیادی برای ملی شدن صنعت نفت انجام داده بود و در مقابل دربار محمد رضا پهلوی و مخالفان خود در مجلس ایستاد و حتی در دادگاه بین المللی لاهه دفاعیات مفصلی برای احقاق حقوق ایران انجام داد تا سرانجام جامعه جهانی را مجبور به رسمیت شناختن حق ایران برای ملی نمودن نفت خود و خلع ید شرکت نفت ایران و انگلیش از منابع نفتی ایران نمود. در این سال ها حتی به واسطه پافشاری های او بر حقوق ملت و ایستادگی در برابر دربار و کارشکنی های آن، شاه دو بار مجبور به فرار از کشور گردید. اما در نهایت با اقدام سازمان های جاسوسی آمریکا و انگلیس و حمایت های مالی آنها و توطئه ارتش و نیروهای وابسته به دربار، کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ شکل گرفت. دولت ملی دکتر مصدق، بزرگ مرد ایران، ساقط شد. شاه که چند روز پیش از این اتفاق از ایران فرار کرده بود، بلافاصله به ایران بازگشت و سرلشکر زاهدی، مخالف دکتر مصدق و از عوامل کودتا را نخست وزیر و مسئول تشکیل کابینه کرد.
در ۱۷ آبان همان سال، محاکمه دکتر مصدق در دادگاه نظامی شروع شد و پس از ۳۵ جلسه رسیدگی، دادگاه وی را به سه سال حبس انفرادی و تبعید به زادگاهش محکوم کرد. محمد رضا شاه با گفتن ” مصدق، چه زنده و چه مرده در احمد آباد” او را فقط دور از تهران می خواست و نمی توانست حضور او را پس از حبس در تهران تحمل کند؛ بنابراین دادگاه او را به زادگاهش احمد آباد تبعید کرد.
در همین روزهای پس از محاکمه دکتر مصدق و در روز ۱۴ آذر، در بازار و در دانشگاه تهران تظاهراتی اعتراضی نیز به بازگشایی سفارت انگلیس و سفر نیکسون به ایران صورت گرفت. در این روز چندین نفر توسط نیروهای نظامی دستگیر شدند. در ۱۵ آذر نیز وضع به همین گونه ناآرام بود. در ۱۶ آذر، دانشجویان با ورود به دانشگاه بیشتر متوجه وضعیت غیرعادی اطراف دانشگاه شده و سربازانی را مشاهده می کردند که با تجهیزات فوق العاده در دانشگاه و اطراف آن پراکنده شده بودند. از آنجا که احتمال تنش و درگیری بین دانشجویان و نیروهای نظامی می رفت، رییس دانشگاه تصمیم گرفت کلاس های درس چند دانشکده و سپس کل دانشگاه تهران را در آن روز تعطیل اعلام کند که این اقدام موثر نیفتاد و در همین حین اتفاق دیگری رخ داد. نیروهای نظامی رژیم به یکی از کلاس های درس دانشکده فنی وارد شده و می خواستند دو دانشجو را که به حضور نظامیان در دانشگاه اعتراض کرده بودند دستگیر نمایند که با اعتراض استاد و دانشجویان کلاس روبرو شدند. در همین لحظه دانشجویان از کلاس های دیگر دانشکده فنی بیرون آمده، درگیری ها شدت گرفت و نیروهای نظامی شروع به تیراندازی کردند. در این بین عده زیادی زخمی و سه دانشجو به نام های آذر شریعت رضوی، مصطفی بزرگ نیا و احمد قندچی شهید شدند.
دو روز بعد از این حادثه، نیکسون در ۱۸ آذر به ایران آمد و بعد از آن در همان دانشگاهی که به خون دانشجویانش رنگین شده بود، مدرک دکترای افتخاری حقوق دریافت داشت.
پس از حادثه ۱۶ آذر، به عنوان یکی از روزهای ضداستکباری در تاریخ ملت ایران ماندگار و به نام روز دانشجو نامیده شد. و چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامی به عنوان نماد نقد دولت ها، به عنوان مظهر استقلال و آزادی دانشگاه ها و تجلی حرکت ها و فعالیت های سیاسی دانشجویان و دانشگاه ها نمود یافت
شکی نیست جامعه ی موفق خواهدبودکه دانشجویان پویاوفعالی دارد.دانشجو نباید و نمی تواندنسبت به اتفاقات جامعه خودوجهان بي تفاوت باشد.
نقش و تاثیر دانشجویان انقلابی و ولایتمدار ایران در تحولات تاریخ معاصر برای پیشرفت و استقلال کشورمان غیرقابل انکار است.
دانشجودارای صداقت ، استقلال و شجاعت است وهیچگاه نقش خودرا باکانونهای قدرت و ثروت گره نخواهدزدکه اگراينگونه شودبه يك حزب سياسي تنزل پیداخواهدكرد.
ازخصوصیات دانشجو سیاسی بودن است.دانشجوی سياسى بايدباآگاهي صحيح به تبیین وتحليل اتفاقات و رويدادهاى کشوری وجهانی با اصول ومباني علمي ومنطقي بپردازد و موضع صحیح و منطقی اتخاذ نماید.به این دلیل است که افراط وانفعال با عنوان دانشجو درتضادبوده وازطرف دیگر بامنافع ملي، توسعه و پيشرفت مادي و معنوي کشور نیزمغاير است.

رهبرمعظم انقلاب نیزدرتوصیه ای به دانشجویان می فرمایند:"جوانان دانشجو در محيط هاى دانشگاه، به درس و علم و روحيه ‏ى انقلابى و اسلامى، حداكثر اهميت را بدهند. جوانان ببينند كه امروز و آينده، چه‏ قدر به وجود آنها احتياج است؛ خودشان را براى آينده بسازند. امروز هم جوان دانشجو بايد مثل هميشه، پيشتاز و پيشگام حركت انقلابى باشد و خودش را شايسته و صالح براى اين مسؤوليت هاى بزرگ قرار بدهد."
اشتغال،اقتصاد،فرهنگ،توسعه واستقلال کشوردردست دانشجواست وبه این جهت نقش دانشجودرکشورنقش حساس وتاریخی است.
اگربخواهیم جامعه ی پرتلاش وافق روشنی را درانتظارداشته باشیم بایدنگاهمان به دانشجو ودانشگاه باشد.


انتهای پیام/
 
 
.
 


کد خبر: 27788
Share
 
 
 
 
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است
 
نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 


 

ثبت نام 260 هزار ایلامی برای دریافت کارت ملی هوشمند

جزیره ای برخورد کردن مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی را مختل می کند

وال‌استریت‌ژورنال: آمریکا تلاش می‌کند از تعمیق روابط ترکیه با ایران و روسیه جلوگیری کند

رفتارهای خشونت‌بار برخی منسوبان به دراویش را محکوم می‌کنم/با عاملان حادثه اخیر مطابق قانون برخورد شود

فیلم‌های تلویزیون در تعطیلات/پخش «حوض نقاشی» و «ای ایران»

روسیه با فضاسازی غربی‌ها علیه ایران در شورای امنیت مخالفت کرد

پنجمین شب مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) برگزار شد

ماجرای اخاذی کثیف مرد شیاد از یک زن لو رفت

ساکنان شهرک شهید باهنر مورموری در آروزی سند رسمی مالکیت

افزایش اعتبارات عمرانی و تجهیزات آموزش و پرورش

عکس/ رزمایش نظامی عجیب در جنگل

تجربه ۳ ساعته همراهی با دراویش قمه به دست!

واکنش رسانه‌های سعودی به شکست الهلال

مماشات دستگاه‌های امنیتی با دراویش آشوبگر جای تأمل دارد

در آخرین لحظات در هواپیما چه گذشت؟

واردات ۱۰ هزار تن تخم مرغ به بازار/ تعادل بازار شب عید تخم مرغ ، مرغ و گوشت قرمز

ترامپ ممکن است قوانین امنیت اتمی آمریکا را برای ساخت رآکتورهای عربستان نادیده بگیرد

هیچ جسدی به پایین کوه دنا منتقل نشده است/ فعالیت امدادگران در دمای منفی 40 درجه

طرح ۲ فوریتی «اعاده اموال نامشروع مسئولان» کلید خورد

بخشی از کاهش بارندگی های پاییزی استان ایلام جبران شد

دستگیری کلاهبرداران اینترنتی در ایلام

تربیت یافتگان فرهنگ فاطمی سر تعظیم در مقابل قدرت ها فرود نمی اورند

۷۶ درصد بیمه شدگان به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت هستند

تحلیل احمقانه!

وقتی اصل را رها و به فرع چسبیده اند/ به فکر معیشت و رفع مشکلات مردم باشید

سارق حرفه ای در آبدانان دستگیر شد

آب عقبه سد کرخه و رفع محرومیت بخش کلات مورموری

سید حسن نصرالله: نامزدهای حزب الله در انتخابات پارلمانی را اعلام خواهیم کرد