به بهانه روز دانشجو ...
به بهانه روز دانشجو ...
تاریخ درج خبر : پنجشنبه 16 آذر 1396 ساعت 09:07
 
16آذر به عنوان یکی از روزهای ضداستکباری در تاریخ ملت ایران ماندگار و به دلیل حمله به حریم دانشجو و دانشگاه در تقویم کشورمان به عنوان "روز دانشجو" ثبت شد.
به گزارش آبدانان خبر در آبان و آذر سال ۳۲ مسائلی در ایران اتفاق افتاد که جامعه و به خصوص دانشگاه ها را بسیار ملتهب ساخته بود. در آذر ماه، نخست وزیر دولت کودتا یعنی سرلشکر زاهدی رسما تجدید رابطه با انگلستان را – که در جریان ملی شدن صنعت نفت قطع گردیده بود- اعلام کرد و دنیس رایت، کاردار سفارت انگلیس در ۱۴ آذر ۳۲ وارد تهران شد. همچنین اعلام شده بود که ریچارد نیکسون معاون آیزنهاور، رییس جمهور وقت آمریکا قرار است در آذر ماه وارد ایران شده و در دانشگاه تهران حضور یابد.

 

دادگاه نظامی فرمایشی محاکمه دکتر محمد مصدق، نخست وزیر ایران و پرچم دار نهضت ملی شدن صنعت نفت نیز در تاریخ ۱۷ آبان ۱۳۳۲ شروع شده بود و تا نیمه های آذر در جریان بود. مصدق که از ۸ اردیبهشت ۱۳۳۰ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نخست وزیر ایران و قبل از آن سال های زیادی نماینده مردم تهران در مجلس بود، تلاش های زیادی برای ملی شدن صنعت نفت انجام داده بود و در مقابل دربار محمد رضا پهلوی و مخالفان خود در مجلس ایستاد و حتی در دادگاه بین المللی لاهه دفاعیات مفصلی برای احقاق حقوق ایران انجام داد تا سرانجام جامعه جهانی را مجبور به رسمیت شناختن حق ایران برای ملی نمودن نفت خود و خلع ید شرکت نفت ایران و انگلیش از منابع نفتی ایران نمود. در این سال ها حتی به واسطه پافشاری های او بر حقوق ملت و ایستادگی در برابر دربار و کارشکنی های آن، شاه دو بار مجبور به فرار از کشور گردید. اما در نهایت با اقدام سازمان های جاسوسی آمریکا و انگلیس و حمایت های مالی آنها و توطئه ارتش و نیروهای وابسته به دربار، کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ شکل گرفت. دولت ملی دکتر مصدق، بزرگ مرد ایران، ساقط شد. شاه که چند روز پیش از این اتفاق از ایران فرار کرده بود، بلافاصله به ایران بازگشت و سرلشکر زاهدی، مخالف دکتر مصدق و از عوامل کودتا را نخست وزیر و مسئول تشکیل کابینه کرد.
در ۱۷ آبان همان سال، محاکمه دکتر مصدق در دادگاه نظامی شروع شد و پس از ۳۵ جلسه رسیدگی، دادگاه وی را به سه سال حبس انفرادی و تبعید به زادگاهش محکوم کرد. محمد رضا شاه با گفتن ” مصدق، چه زنده و چه مرده در احمد آباد” او را فقط دور از تهران می خواست و نمی توانست حضور او را پس از حبس در تهران تحمل کند؛ بنابراین دادگاه او را به زادگاهش احمد آباد تبعید کرد.
در همین روزهای پس از محاکمه دکتر مصدق و در روز ۱۴ آذر، در بازار و در دانشگاه تهران تظاهراتی اعتراضی نیز به بازگشایی سفارت انگلیس و سفر نیکسون به ایران صورت گرفت. در این روز چندین نفر توسط نیروهای نظامی دستگیر شدند. در ۱۵ آذر نیز وضع به همین گونه ناآرام بود. در ۱۶ آذر، دانشجویان با ورود به دانشگاه بیشتر متوجه وضعیت غیرعادی اطراف دانشگاه شده و سربازانی را مشاهده می کردند که با تجهیزات فوق العاده در دانشگاه و اطراف آن پراکنده شده بودند. از آنجا که احتمال تنش و درگیری بین دانشجویان و نیروهای نظامی می رفت، رییس دانشگاه تصمیم گرفت کلاس های درس چند دانشکده و سپس کل دانشگاه تهران را در آن روز تعطیل اعلام کند که این اقدام موثر نیفتاد و در همین حین اتفاق دیگری رخ داد. نیروهای نظامی رژیم به یکی از کلاس های درس دانشکده فنی وارد شده و می خواستند دو دانشجو را که به حضور نظامیان در دانشگاه اعتراض کرده بودند دستگیر نمایند که با اعتراض استاد و دانشجویان کلاس روبرو شدند. در همین لحظه دانشجویان از کلاس های دیگر دانشکده فنی بیرون آمده، درگیری ها شدت گرفت و نیروهای نظامی شروع به تیراندازی کردند. در این بین عده زیادی زخمی و سه دانشجو به نام های آذر شریعت رضوی، مصطفی بزرگ نیا و احمد قندچی شهید شدند.
دو روز بعد از این حادثه، نیکسون در ۱۸ آذر به ایران آمد و بعد از آن در همان دانشگاهی که به خون دانشجویانش رنگین شده بود، مدرک دکترای افتخاری حقوق دریافت داشت.
پس از حادثه ۱۶ آذر، به عنوان یکی از روزهای ضداستکباری در تاریخ ملت ایران ماندگار و به نام روز دانشجو نامیده شد. و چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامی به عنوان نماد نقد دولت ها، به عنوان مظهر استقلال و آزادی دانشگاه ها و تجلی حرکت ها و فعالیت های سیاسی دانشجویان و دانشگاه ها نمود یافت
شکی نیست جامعه ی موفق خواهدبودکه دانشجویان پویاوفعالی دارد.دانشجو نباید و نمی تواندنسبت به اتفاقات جامعه خودوجهان بي تفاوت باشد.
نقش و تاثیر دانشجویان انقلابی و ولایتمدار ایران در تحولات تاریخ معاصر برای پیشرفت و استقلال کشورمان غیرقابل انکار است.
دانشجودارای صداقت ، استقلال و شجاعت است وهیچگاه نقش خودرا باکانونهای قدرت و ثروت گره نخواهدزدکه اگراينگونه شودبه يك حزب سياسي تنزل پیداخواهدكرد.
ازخصوصیات دانشجو سیاسی بودن است.دانشجوی سياسى بايدباآگاهي صحيح به تبیین وتحليل اتفاقات و رويدادهاى کشوری وجهانی با اصول ومباني علمي ومنطقي بپردازد و موضع صحیح و منطقی اتخاذ نماید.به این دلیل است که افراط وانفعال با عنوان دانشجو درتضادبوده وازطرف دیگر بامنافع ملي، توسعه و پيشرفت مادي و معنوي کشور نیزمغاير است.

رهبرمعظم انقلاب نیزدرتوصیه ای به دانشجویان می فرمایند:"جوانان دانشجو در محيط هاى دانشگاه، به درس و علم و روحيه ‏ى انقلابى و اسلامى، حداكثر اهميت را بدهند. جوانان ببينند كه امروز و آينده، چه‏ قدر به وجود آنها احتياج است؛ خودشان را براى آينده بسازند. امروز هم جوان دانشجو بايد مثل هميشه، پيشتاز و پيشگام حركت انقلابى باشد و خودش را شايسته و صالح براى اين مسؤوليت هاى بزرگ قرار بدهد."
اشتغال،اقتصاد،فرهنگ،توسعه واستقلال کشوردردست دانشجواست وبه این جهت نقش دانشجودرکشورنقش حساس وتاریخی است.
اگربخواهیم جامعه ی پرتلاش وافق روشنی را درانتظارداشته باشیم بایدنگاهمان به دانشجو ودانشگاه باشد.


انتهای پیام/
 
 
.
 


کد خبر: 27788
Share
 
 
 
 
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است
 
نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 


 

درگیری با سلاح گرم در مناطق عشایری ماژین و ابدانان

آمریکا چگونه دانش‌آموزان افغانستانی و عراقی را مدیریت می‌کند/ چاپ و نشر کتب مذهبی و افراطی برعهده کیست +عکس

گزینه‌های رهبری آینده به صورت فوق‌العاده محرمانه بررسی می‌شود/ سلامتی، نشاط و انگیزه رهبر انقلاب بسیار بالاست/ از مناظره‌های انتخابات بسیار شرمنده شدم/ مقررات فضای مجازی «استخوان لای زخم» نباشد

جمهوری آذربایجان چگونه به پایگاه اصلی منافقین در منطقه تبدیل شد؟

واکنش سخنگوی ناجا به انتشار فیلم ضرب و شتم یک دستفروش

کلاهبرداری‌های میلیاردی خواستگار هزارچهره +عکس

دُم خروس گروه تروریستی جدید در عراق بیرون زد +عکس

موثرترین راه برای خلاص شدن از چاقی/ مکمل‌های ضد اشتها را بشناسید

اردوغان: اگر قدس را از دست دهیم نخواهیم توانست از مدینه و مکه حمایت کنیم

موشک‌های بالستیک یمن از کجا آمدند؟ / پاسخ ایران به آمریکا

تشکیل ائتلاف علیه ایران دیپلماتیک خواهد بود نه نظامی

حمایت سپاه از پژوهش های کاربردی

دانش آموزان آبدانای به کمپین نابودی رژیم صهیونیستی پیوستند

ریاست علوم پزشکی در اجرای طرح بیمه سلامت در آبدانان تجدید نظر کند

احداث دریاچه مصنوعی در آبدانان + فیلم

اعزام کاروان روانشناسان بسیج به منطقه زلزله زده ازگله

آسیب های فرهنگی باید به صورت عملی و تخصصی بررسی شوند

ثبات قیمت سکه در بازار تهران/افت شدید نرخ یورو و ۹ تومانی نرخ دلار+جدول

قوه قضاییه با کمبود نیرو دست و پنجه نرم می‌کند/ عدم تخصیص 400 میلیارد از بودجه دستگاه قضا

کار بدون مزد ۵۸ درصد کارکنان در کارگاه‌های بازرگانی و خدمات/کمترین ساعت کار مربوط به کارکنان کارگاه های ورزشی

تراکتورسازی فعال‌ترین تیم در نقل و انتقالات نیم‌فصل

یورش صدها صهیونیست به مسجدالاقصی

پول مردم با اعدام بابک زنجانی برنمی‌گردد/ برخی وزرا در جریان تخلفات انتخاباتی احضار و ۱۴ مسئول محکوم شدند/ پرونده برادران دو مسئول ارشد اجرایی در دست رسیدگی است

بعد خارجی انقلاب در حال گسترش در منطقه و جهان است/ به دنبال تثبیت پیروزی‌های جبهه مقاومت هستیم

اسرائیل در سراشیبی سقوط قرار گرفته است

غرق شدن دختر بچه 4ساله در سد خاکی روستای تپه حمام

بتن‌ریزی فضایی مرغوب‌تر اما مظلوم‌تر از صنعت هسته‌ای/ ۹ ماهواره ایرانی منتظر «ریل گذاری» صحیح مجلس در فصل بودجه +عکس

هرجا پیروزی و موفقیتی حاصل شده در پرتو اطاعت از ولایت فقیه بوده است/ چرا امام (ره) به جای مجلس خبرگان، شخصا آقای منتظری را عزل کردند؟/ ماجرای برخورد تند امام (ره) با مرحوم هاشمی رفسنجانی