به بهانه سالروز کشف حجاب /
کشف حجاب به بهانه تمدن و با هدف تخریب فرهنگ
کشف حجاب به بهانه تمدن و با هدف تخریب فرهنگ
تاریخ درج خبر : یکشنبه 17 دی 1396 ساعت 08:34
 
جریان تجددگرایی و کشف حجاب در 17 دی 1314 بهانه‌ای بود برای تمدن‌گرایی و هدف نهایی از آزادی همان رد شدن از خط و خطوط اخلاقی با قدم‌نهادن در مرزهای حوزه فرهنگ بود؛ حرکتی نرم و بی صدا که آثارش از بمب‌ها و موشک‌ها نیز بسی مخر‌ب‌تر بوده و هست.
به گزارش آبدانان خبر سالروز کشف حجاب به فرمان رضاخان بهانه ای شد برای پرداختن به موضوع عفاف و حجاب، امری که در جامعه کنونی شاید بیش از هرمولفه ای دررفت و آمدهای اجتماعی ضروری بنظرمی رسد و شاید اغلب اوقات نیز نادیده گرفته   شود.

عفاف و حجاب این روزها دیگر نه در پوشش ظاهر و نه خاصه زنان بلکه ابعاد گسترده ای را شامل می شود.
بی گمان یکی از وقایع تاریخی که همواره از آن به ننگ یاد می شود کشف حجاب است؛ پدیده ای که گرچه بیش از چند دهه از آن می گذرد اما آثار ننگین اش هنوز در تار و پود تاریخ خودنمایی می کند و تحت عناوین مختلف همچون سیاست تجدد طلبی، متحدالشکل کردن لباس و رواج پوشش اروپایی، شکل گیری انجمن ها و کانون ها، تبلیغ و ترویج برهنگی با درج مقالات، عکس و.. در روزنامه های آن دوره و برداشتن اجباری پوشش زنان بسترساز تهاجمات فرهنگی شد و این اواخر نیز از آن تحت عنوان ناتوی فرهنگی و... یاد می شود.

در برهه ای که سلاح نظامی دیگر کارساز نیست از روش های دیگری برای رسیدن به یک انسجام فکری استفاده می شود وآن راهی نیست جز از بستر فرهنگ و بکارگیری ابزارهای تبلیغاتی؛ آنچه مقام معظم رهبری پیرامون نقش آن پیش تر هشدارهایی را داده بودند و آن خود نمایانگر نگاه ژرف و تیز بین ایشان درباب مسائل فرهنگی است. خطر تهاجم فرهنگی و ناتوی فرهنگی همان رویکردی است که دشمن برای تسلط اهداف خود پیش گرفته است.

غرب در باب برهنگی با سرعتی شتابان معیارهای اخلاقی را کنار می زند و با نگرشی افراطی و ظالمانه نسبت به زن موجبات فساد و فحشاء در جامعه، آزادی بی قید و شرط و معاشرت زن و مرد در خانواده های متلاشی شده را فراهم می سازد و به اسم آزادی دوران اسارت و بردگی زنان شروع می شود.

ورود ناتوی فرهنگی  خزنده و آرام از بسترفرهنگ

فرهنگ آرام ترین و بی صداترین ابزار تهاجمی است که می توان در آن ورود پیدا کرد و آثاری برجای گذاشت که حتی از مهیب ترین بمب ها و موشک ها نیز مخرب تر و جبران ناپذیرتر است.

 در تهاجم فرهنگی مخلوط شدن حق و باطل و تمیز این دو در حوزه فرهنگی چنان دشوار و فریبنده است که گاهی اوقات بی بند و بارترین افراد هم خود را سمبلی از مدافعان فرهنگی قرار می دهند.

در این جنگ نرم یکی خواهان سلطه و ایجاد وابستگی طرف دیگر است، بنابراین با استفاده از برنامه ها و ابزارهای فرهنگی به شکلی آرام و خزنده به فرهنگ هجوم می آورد؛ هجومی که استراتژی آن بی پایان و آثارش مداوم و همیشگی است.
حیله گری فرهنگی آخرین حربه ای است که دشمن برای اجرایی شدن اهداف شوم خود از آن بهره می گیرد و به نوعی مکملی برای ناتوی نظامی محسوب می شود.
در این جنگ از شیوه های تبلیغاتی و ضد تبلیغاتی روانی نظیر دروغ پراکنی، شایعه سازی، ایجاد شبهه، تخریب شخصیت ها، دگرگونی ارزش ها با هر ابزاری اعم از قلم، هنر، تریبون و.. استفاده می شود.

گمرا کردن بخشی از همین جنگ نرم است به این روش که با فریب دادن و خلاف نشان دادن حقایق برای رسیدن به اهداف شوم برنامه ریزی می کنند.
چرا زنان باید حجاب داشته باشند
اما براستی ضرورت داشتن حجاب از سوی زنان به چه روی است؟ حجاب به معنای پوشش و پرده است و آنچه که بین دو چیز حایل می شود حجاب نام می گیرد. زن به دلیل زیبایی ها و جاذبه هایی که دارد همواره بیشتر از مرد مورد توجه قرار می گیرد و اگر در جامعه طوری ظاهر شود که این زیبایی ها به شکل ارزان و راحت در اختیار دیگران قرار گیرد؛ آنچه مورد توجه دیگران قرار می گیرد تنها این جذابیت ها خواهد بود و حال اگر زنی با پوشش درجامعه ظاهر شود افراد به بعد انسانی و جاذبه های درونی اش بیشتر توجه خواهند داشت و در واقع انسان بودن زن شناخته می شود این نکته اساسی و کلیدی خود نقش حجاب و تاثیر آن را در حضور زنان در جامعه تبیین می کند.

حجاب به نوعی موجبات امنیت اجتماعی زنان را فراهم می سازد، آرامش روانی در جامعه و اجازه حضور فعالانه در اجتماع از جمله آثار حجاب در جامعه است
.
یکی از فلسفه های واضح و روشن حجاب حفظ حریم فرد و جامعه از فساد و دوری جامعه و جمع های بیشتر از زن و شوهر (نسبت به یکدیگر) از مسائل جنسی است که این مهم با رعایت مسائلی از جمله حجاب (حداقل بمقدار واجب) و دوری از مسائلی که حریم عفاف عمومی را خدشه دار می کند، محقق خواهد شد
شهید مرتضی مطهری درباره نقش پوشش زن در جامعه می گوید: وقتی زن پوشیده و سنگین از خانه بیرون رود و جانب عفاف و پاکدامنی را رعایت کند افراد جرات متعرض شدن پیدا نخواهند کرد و از نظر اسلام هر قدر زن جانب عفاف و ستر را رعایت کند پسندیده تر است.

عفاف و حجاب واکسن جامعه

آثار حجاب همواره دو سویه است؛ همان گونه که در احکام دینی بر ضرورت حجاب و داشتن عفاف از سوی زنان تاکید شده است برهمان میزان نیز مردان مکلف به رعایت عفاف و حجاب شده اند؛ داشتن حجاب تنها زنان را از آسیب ها مصون نگاه نمی دارد؛ آنچه در احکام دینی بر روابط بین مرد و زن تاکید دارد این است که در محیط احتمال فساد وجود دارد و رعایت حجاب نه فقط در پوشش و لباس بلکه عفاف و حجاب در نوع نگاه، طرز کلام و گفتار، ارتباط زن و مرد در محیط جامعه و... باید براساس مرز و حدود مشخصی باشد تا همچون واکسنی از ابتلا به بیماری ها جلوگیری کند.
 زنان و دختران به عنوان عناصر اصلی و تأثیرگذار در روند پیشرفت جامعه  محسوب می شوند اهمیت این نکته تا آن جا است که بزرگان ما در تجلیل از مقام زن گفته اند که از دامن زن مرد به معراج رفت و بهشت زیر پای مادران است.

فساد؛ مهمات تهاجم فرهنگی

تهاجم فرهنگی سلاحش "فرهنگ" و مهماتش "فساد" است، مقابله با این جنگ نرم جهادی عظیم را می طلبد و در این میان متولیان فرهنگی وظیفه ای بس دشوار بر دوش دارند.

اصلاح باورها درباره پوشش، احیای فرهنگ اسلامی از طریق ترویج و شناساندن زیبایی های حجاب مهمترین راهکار در توسعه فرهنگ عفاف و حجاب است.
ترویج بد‌حجابی یکی از اصلی ترین اهداف دشمنان دین مبین اسلام در جهت سست کردن بنیان خانواده های مسلمان است و برای رسیدن به این هدف از هیچ کاری فرگذار نمی کنند.
عوامل بسیاری در ترویج بی حجابی  و بی حیایی موثرند مثل تبلیغات برنامه های ماهواره ای، دوستان و همسالان، محیط خانواده  در تشویق افراد به پوشیدن لباس هایی که عفت و حیای آنان را نشانه رفته اند تأثیرگذار است.
غربی ها با انواع برنامه های مختلف  کمر به از بین بردن حجاب و عفاف جوانان ایرانی بسته اند؛ ترویج انواع بی بند و باری ها، عادی نشان دادن بی حیایی ها از جمله پیامدهای مخرب برنامه های سازمان یافته ماهواره ای است.

بی حجابی و بی حیایی  می تواند زمینه بروز بحران های اساسی را برای جوانان به وجود آورد و در این بین توجه به مبانی اخلاقی می تواند از بروز بسیاری معضلات  ناهنجار غیراخلاقی و ضد فرهنگی در جامعه جلوگیری می کند.

توجه به عفاف و حجاب  یکی ضروریات جامعه اسلامی است که بایستی با نهادینه کردن فرهنگ  امر به معروف و نهی از منکر برای حفظ آن برنامه ریزی کرد.


انتهای پیام/

کد خبر: 28317
Share
 
 
 
 
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است
 
نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 


 

رهبر معظم انقلاب سال 97 را سال «حمایت از کالای ایرانی» نام نهادند/ مخاطب شعار امسال آحاد ملت و مسئولانند همه باید سخت کار کنند

ساعت رسمی کشور یک ساعت به جلو کشیده می‌شود

اتحاد ملت ایران همه دشمنان را به اعجاب واداشت/ سه استان دیگر کشور به راه‌آهن سراسری متصل می‌شود

مسئولان به قدرت و توانایی جوانان ایمان بیاورند/ اعتماد به نسخه بیگانگان خطایی بزرگ است/ باید نسبت به اقتصاد ملی تعصب داشته باشیم

بازتاب مجازی فرمایشات رهبر انقلاب در سال97+ تصاویر

آمریکا همکاری با عربستان علیه فعالیت‌های مخرب ایران را ادامه می‌دهد

ایران تنها تیم آسیایی مستحق صعود به مرحله بعد جام جهانی/ کی‌روش با قدرت بیشتری نسبت به برزیل وارد روسیه می‌شود

كلنگ‌زني راه ارتباطي روستاهاي هليوه- علي‌آباد و امام‌زاده شاه احمد

قلعه های تاریخی پشت قلعه در انتظار گردشگران نوروزی

تخصی130میلیارد اعتبار ملی برای تونل کبیرکوه

توزیع سبد کالا در بین ۸۰ هزار ایلامی

همه فیلم‌های تلویزیون در نوروز ۹۷/ از نمایش «دانکرک» و «ماجرای نیمروز» تا «سریع و خشن۸» و «اشنوگل»

زمین‌لرزه‌ 5 ریشتری گناوه را لرزاند/ آماده‌باش تیم‌های عملیاتی

اذعان مقام‌های آمریکایی به ناپختگی و کارنابلدی نظامیان سعودی

حادثه رانندگی در آبدانان یک کشته بر جای گذاشت

بهسازی 100 کیلومتر از راه ‌های عشایری آبدانان

افتتاح آبنمای ولی عصر شهر آبدانان

ساخت و ساز دستگاه های اجرایی بدون اخذ مجوز از شهرداری ها ممنوع است

تدارک ویژه برنامه های نوروزی در مناطق عملیاتی ایلام/ گردشگری تعالی بخش با اردوهای راهیان نور

انتقاد فعالان رسانه ای به انتخاب گزینشی در نشست های خبری/ حذف رسانه های شناسنامه دار غیرقابل تحمل است

کاشت بیش از 2200 اصله نهال مثمر در آبدانان

۷ راه پیشگیری از اضافه‌وزن در تعطیلات نوروز

آجیل چه فوایدی برای بدن ما دارد؟ +اینفوگرافیک

چرا مردها زودتر از زن‌ها می میرند؟

عامل قتل عام خانوادگی آزاد شد

اعلام شرایط و معیارهای «رجل سیاسی- مذهبی» برای انتخابات ریاست جمهوری

پیروزی پرگل ایران مقابل سیرالئون/ پیروزی آسان مقابل تیم ناشناخته

تلویزیون سوریه: یک میلیون نفر در عفرین گرسنه و بیمار شده‌اند