خاطرات زوج مبارز ایلامی از سرنگونی رژیم طاغوت؛
ماجرای پاشیدن خاک به صورت بنی صدر/ انقلاب در ایلام قبل از 22 بهمن به پیروزی رسید
ماجرای پاشیدن خاک به صورت بنی صدر/ انقلاب در ایلام قبل از 22 بهمن به پیروزی رسید
تاریخ درج خبر : شنبه 14 بهمن 1396 ساعت 09:58
 
خانم "اکرم شنبه دهبالایی" یکی از بانوان مبارز انقلابی است که در سالهای انقلاب در کنار پدر و برادرانش حضور موثر و پویایی در این مبارزات داشته است.
به گزارش آبدانان خبر به نقل ازایلام بیدار:: این روزها، روزهایی ماندگار و فراموش ناشدنی در تاریخ ملت بزرگ ماست، روزهای پیروزی انقلاب اسلامی است؛ انقلابی که رساترین فریاد تاریخ، یعنی امام امت، آن را رهبری کرد و به فرجام رساند و برای حفظ آن، با تمام وجود تلاش کرددر بهمن ماه سال 57 ایران یکی از دوره های استثنایی تاریخ سیاسی جهان را گذرانید و با تظاهرات مردم علیه دولتی که آن زمان عامل مشروعیت خود را از دست داده بود انقلاب اسلامی شکل گرفت انقلابی که  به عنوان گوهری گرانبها همواره مورد توجه کشور های جهان قرار گرفته است.

در دوران انقلاب بودند مبارزانی اعم از زن و مرد که به حمایت از ولی فقیه خود به پا خاسته و علیه رژیم طاغوت موضع گرفتند؛ خانم "اکرم شنبه دهبالایی" یکی از بانوان مبارز انقلابی است که در سالهای انقلاب در کنار پدر و برادرانش حضور موثر و پویایی در این مبارزات داشته است.

این مبارز انقلابی در گفتگو با خبرنگار جهاد و مقاومت ایلام بیدار در باب روزهای انقلاب و نقش زنان در ان سالها به گفتگو پرداخته است.

در مراسم ارتحال فرزند امام با سیاست آشنا شدم

درسال 56 و مراسم گرامیداشت فرزند امام، توسط روحانیون شهر که بصورت مخفیانه و در جلساتشان به تبلیغ اسلام و انقلابی گری می پرداختند، با دید باز با انقلاب و اهداف آن آشنا شدم.

همچنین با توجه به اینکه در خانواده ای مذهبی به دنیا آمده و همواره پدر و برادرانم پابه پای روحانیون مبارز همچون حجت الاسلام تعمیرکاری و سلطانی که امام جماعت مسجد شاد آیاد( محله ما ) بودند، آگاهی سیاسی پیدا کردم و با راه امام و انقلاب بیشتر آگاه شدم.

حاج آقا سلطانی پس از برگزاری کلاس احکام برای آشنایی بیشتر ما با انقلاب به بحث سیاسی پرداخته و ما را هدایت می کردند.

با توجه به اینکه خانه ما درمحله شادآباد بود و با مسجد جامع فاصله داشتیم با پدر و مادر به مجالس رفته و پای سخنرانی روحانیون می نشتیم و در مساجد نیز با حضور در کتابخانه ها و مطالعه کتابهای انقلابی با برنامه هابی انقلاب و رژیم ستم شاهی زمان بیشترآشنا شده و همچنین با گوش دادن نوار سخنرانی های دکتر شریعتی و مطالعه کتابهای دکتر مطهری و کتاب انقلاب الجزایرکه توسط برادرم شهید روح اله شنبه ای برای مطالعه ما به خانه آورده میشد برای براندازی طاغوت و پیروزی انقلاب اسلامی مصمم تر می شدیم.

نقش زنان ایلامی در پیروزی انقلاب اسلامی

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی زنان عموما در منزل مشغول به کار بودند، اما با توجه به آگاهی های سیاسی که پس از شرکت در مجالس سخنرانی در درون خانواده ها شکل گرفت، زنان نیز در کنار مردان به عنوان بازویی توانمند در راه پیروزی انقلاب اسلامی تلاش کردند تا جایی که میتوان گفت اگر شجاعت مادران انقلابی نمی بود و مانع حضور فرزندانشان در تظاهرات می شدند و راه امام را دنبال نمی کردند، انقلابی شکل نمی گرفت.

اما زنان با تربیت اسلامی فرزندان و هدایت آنان به سوی حقیقت نقش مهمی در به ثمر نشستن انقلاب داشته و همچنان که میبینیم این نقش در دوران دفاع مقدس و تاکنون نیز ادامه دارد و مادران فرزندانشان را در راه انقلاب هدیه کردند.

 در استان کوچک ایلام شهیده ربابه کمالی به عنوان نمونه بارزی از زنان انقلابی در راه مبارزه با رژیم طاغوت و به دلیل پناه دادن به انقلابیون مورد اصابت گلوله ساواک قرار می گیرد و پس از 10 روز به شهادت می رسد.

خاطراتی از دوران انقلاب اسلامی

 در شرایطی که انقلاب اسلامی در مسیر پیروزی پیش می رفت، تهدیدهایی از طرف اراذل و اوباش دربار علیه ما صورت می گرفت و شایعه بود که چماق به دستان دربار به مردم حمله می کنند.

در این شرایط من در کنار سایر بانوان با تجمع در کتابخانه مسجد اقدام به جمع آوری تعداد زیادی سنگ کرده و با انتقال آن ها به پشت بام مسجد، آماده مقابله با حمله احتمالی آن ها می شدیم.

از اینکه شهیدی تقدیم انقلاب نکردیم ناراحت بودم

پس از پیروزی انقلاب از اینکه ما در سالهای انقلاب اسلامی، علیرغم اینکه خانواده ما حضور فعالی در تظاهرات علیه رژیم داشتند اما هیچ شهیدی تقدیم انقلاب نکرده بودیم ناراحت بودم.

و با خودم فکر می کردم انقلاب برای تداوم نیاز به آبیاری و خون شهدا دارد که بحمدالله پس از حمله  رژیم بعثی به پشتیبانی عوامل خونخوار و استکبار جهانی برادرم روح الله شنبه ای برای دفاع از تمامیت ارضی و کیان ایران اسلامی به عنوان اولین فرمانده دفاع مقدس کشور به شهادت رسید و مدال افتخاری برای خانواده ما شد و بابت این افتخار خدا را شکر کردم.

تهدید دشمنان علیه انقلاب

انقلاب ما انقلابی الهی است و همه ما باید با تحمل سختی و مرارتهای زمانه در حفظ و اعتلای آن کوشا باشیم.

در سالهای پس از انقلاب، ایران اسلامی همواره مورد تهاجم گروهک ها  و نظام استکبار قرار گرفته که با هرترفندی همچون تحریم و تهدید و تحریک و استفاده از عوامل خودفروخته داخلی همچنانکه در ابتدای انقلاب گروهک منافقین در صف انقلابیون علیه انقلاب شورش کرده و با حمله به مردم بسیاری را به شهادت رساندند، سعی در براندازی انقلاب داشته و دارند.

حوادث آمل،بابل، سیستان و کردستان که پس از انقلاب به وقوع پیوست نشان از برنامه ریزی هایی برای براندازی انقلاب بود که با بصیرت و از خودگذشتگی مردم و پیروی از ولی امرشان در کنار توجهات الهی، تهدید ها ناکام مانده و انقلاب اسلامی ایران امروز به عنوان انقلابی پویا و بدون وابستگی در مقابل استکبار قرار گرفته است و بصورت انقلابی جهان شمول صدای پایش در همه جهان شنیده می شود.

ماجرای پاشیدن خاک برصورت بنی صدر توسط بانوی مبارز ایلامی

اوایل سال 59 که بنی صدر رئیس جمهور و به دستور حضرت امام( ره) فرمانده کل قوا  بود.

برادرم شهید روح اله شنبه ای نیز در عضویت سپاه و عضو شورای فرماندهی سپاه پاسداران بودو به تناسب کار، رفت و آمد بسیاری را در مرز داشت .

پس از مدتی که تحرکاتی در مرز توسط رژیم بعث عراق صورت گرفته و تانک ها در مرز مستقر می شوند شهید روح اله بر حسب وظیفه مشاهدات را به دفتر ریاست جمهوری گزارش می کند اما در کمال ناباوری هیچگونه اقدامی از سوی بنی صدر صورت نمی گیرد.

پیش از شروع رسمی جنگ تحمیلی، طبل جنگ در استان ایلام 3 تا 4 ماه زودتر به صدا درآمد و مردم با دست خالی به مقابله با دشمن پرداختند اوایل شهریور 59 شهید شنبه ای با تعدادی اندکی پاسدار که در ایلام حضور داشتند مسئولیت مراقبت از مرز میمک تا فکه و مهران و دهلران را داشتند و همواره وضعیت را به دفتر ریاست جمهور وقت آقای بنی صدر گزارش می کردند و با بی توجهی روبرو می شدند که در این باره بارها ناراحت می شدند و در خانه از بیخیال مسئولان دولت وقت ابراز گلایه می کرد و عصبانی می شد تااینکه در تاریخ 20 شهریور 59 روح اله شنبه ای به عنوان اولین شهید فرمانده دوران دفاع مقدس در کل کشور به شهادت رسید.

پس از دفن پیکر برادرم در کنار پیکر پاک شش شهید دیگر که از اولین شهدای دوران دفاع مقدس بودند اواخرهفته ها به همراه خانواده بر مزار شهدا در صالح آباد حاضر میشدیم و فاتحه میخواندیم.

در یکی از پنجشنبه ها ورود یک جیپ با همراهی ارتش نظر همه را جلب کرد تا اینکه فردی از ماشین پیاده شد و به زیارت قبور شهدا پرداخت در ابتدا برای من ناشناس بود ولی پس از حضور بر قبر برادران شهید برازنده و گفتگو با پدر شهیدان فهمیدم که او بنی صدر است.

پس از زیارت قبر شهیدان به سمت قبر روح اله آمد و چون خاطره خوبی از او نداشتم و همواره برادرم از بی توجهی او ناراحت بود به یکباره مشتی از خاک را برداشته و به سمت سر و صورت او روانه کردم و پس از آن هم با شعار مرگ بر بنی صدرمن مردم شروع به دادن شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه کردند.

طرفداران بنی صدر همواره در ایلام اقدام به شکستن شیشه مساجد و اماکن مذهبی می کردند و زنان ایلامی و زنانی که از استان های همجوار برای کمک آمده بودند را مورد ضرب و شتم قرار می دادند.

تا اینکه شب همان روز اخبار صداو سیما در خبری کذب اعلام کرد که بنی صدر در ایلام مورد استقبال گرم مردم قرار گرفته است که بسیاری از مردم در اعتراض به این خبر مقابل صدا و سیمای مرکز ایلام تجمع کردند و شروع به دادن شعار ضد بنی صدر کردند که همان شب ساعت 11 حضرت امام دستور عزل بنی صدر را صادر و او مجبور به فرار از کشور شد.

جوانان همواره باید حامی انقلاب اسلامی و مطیع ولی امرشان باشند

انقلاب اسلامی همواره نیاز به حمایت و کمک دارد به خصوص در نسل دهه سوم انقلاب که امام خامنه ای از آن ها به تعریف پرداخته و گفته اند که از نسل اول و دوم انقلاب جلوتر و بهتر هستند.

حضور جوانان در دفاع از حرم و انقلاب اسلامی ومقابله با دشمنان و تلاش برای رساندن ایران به درجات بالای علمی همه نشان از بصیرت نسلهای پس از انقلاب دارد.

امام همواره باید در نظر داشت که دشمن در کمین نشسته و با هر ترفندی از جمله فضای مجازی و جنگ نرم فرهنگی سعی در فریب جوانان ما بوسیله عوامل خودفروخته داخلی را دارند که ایتن خود می طلبد که جوانان همواره به دشمانان به چشم شیطان نگاه کرده و با خود شناسی و سپس خدا شناسی، هدف نهایی خود را آموخته و در راه نیل به این هدف گام برادشته با ولایتمداری و پیروی از ولایت ایران را در جهان از لحاظ علمی و اجتماعی و اقتصادی در جهان به نمونه مثال زدنی تبدیل کنند.

گوشه ای از خاطرات همسر مبارز انقلابی

علی جواهری از دیگرانقلابیون مبارز و همسر خانم شنبه ای نیز با روایتی از خاطرات خود از دوران انقلاب اسلامی و براندازی رژیم طاغوت به گفتگو با خبرنگار جهاد و مقاومت ایلام بیدار پرداخت.

اولین بار عکس امام را در خانه داییم دیدم

در روزهای ابتدای انقلاب من هنوز شناختی از امام و انقلاب نداشتم که پس از مدتی عکس امام را بصورت نیمه پوشیده بر دیوار خانه داییم دیدم و برایم جای سوال شد که چرا این عکس بصورت مخفیانه بر دیوار خانه نصب شده است.

ماجرا را از داییم جویا شدم که پس از توضیحات ایشان درباره حضرت امام(ره) و اهداف انقلاب، با امام و انقلاب آشنا شده و همانموقع نیز مرجع تقلید خودم را عوض کردم.

در کتابخانه مسجد جامع عضو شدم و کتابهای بسیاری را مطالعه می کردم و پس از مدتی نوار سخنان امام را گیر آورده و بصورت مخفیانه در خانه گوش دادم تا با سلوک ایشان و انقلاب اسلامی بیشتر و بیشتر آشنا و برای براندازی رژیم طاغوت بیشتر ترغیب می شدم.

حضور علمایی همچون تعمیرکاری، آیت اله حیدری و سلطانی نیز در مسجد محله و سخنرانی های ایشان چراغ راه انقلاب اسلامی را برایم بیشتر روشن می کرد و با ظلم و ستمی که از نظام سلطه و طاغوت برعلیه مردم میدیدیم بیشتر به سمت انقلاب و دفاع آماده می شدیم.

از تسخیر خیابان خیام تا تسلیم عوامل شهربانی

به همراه جوانان از لحظات ابتدایی انقلاب در منطقه خیام گردهم می آمدیم برای براندازی رژیم طاغوت برنامه ریزی میکردیم و همیشه پس از چند دقیقه خودروی شهربانی از راه میرسید و اقدام به تهدید و متفرقه کردن ما می کردند.

پس از اینکه این کار چند بار متوالی صورت گرفت و هر بار پس از چند دقیقه خودرو شهربانی از راه می رسید به دوستان گفتم که احتمالا پس از تجمع ما یکی از اعضای محله به شهربانی خبر می دهد که ما تجمع داریم.

تصمیم بر این شد که تلفن خیابان خیام و خیابان های اطراف را قطع کنیم تا امکان ارتباط با شهربانی وجود نداشته باشد.

کمد مخابرات و مرکز تلفن خیام در چهارراه شهید عبدالهی کنونی قرار داشت که با ترغیب چندین کودک برای ریختن نفت و آتش زدن آن اقدام کرده و با کمد مخابرات را کنده و ارتباط تلفنی خیابان خیام را قطع کردیم.

پس از اینکار نیز با هماهنگی صورت گرفته اقدام به آتش زدن لاستیک کرده و خیابان خیام را بستیم و غروب همان روز بود که مردم جرات کردند با تفنگ ها به خیابان بیایند  و تاحدی آتش و دود همه جا را فراگرفته بود و که رادیو لندن در خبر خود گفت که خیابان خیام شهر ایلام به دست مردم افتاده و ماموران توان تردد در این خیابان را ندارند.

انقلاب در ایلام زودتر از سایر مناطق کشور به ثمر نشست

می توان گفت در ایلام انقلاب زودتر از سایر مناطق کشور به ثمر نشست و آیت اله حیدری اداره شهر را به دست گرفته و همه بزرگان قبایل ایلام نیز از ایشان فرمان می بردند.

چند نفر بودیم که به عنوان مامور محافظ آیت اله حیدری مشغول فعالیت بودیم و لقب مجاهد را به ما داده بودند.

روزهایی که درگیری در تهران آغاز شد مردم با تجمع در مقابل منزل آیت اله حیدری از ایشان اجازه خواستند یا به تهران برای دفاع بروند یا اجازه بدهند به شهربانی ایلام حمله کنند.

پس از این بود که آیت اله حیدری با رییس شهربانی تماس گرفت و درخواست مردم را به او انتقال داده و پیشنهاد داد که جلوی اینکار گرفته شود که رییس شهربانی پذیرفت که بدون تیراندازی خود را تسلیم مردم کند.

قرار بر این شد به مسجد جامع آمده و کلید تفنگ خانه را آورده و در حضور مردم اعلام برادری کنند که این کار صورت گرفت.

علیرغم تسلیم شهربانی، برخیا زمردم به شهربانی حمله کرده و اقدام به غارت اموال شهربانی کردند که پس از مدتی به دستور آیت اله حیدری اسلحه و مهمات از دست مردم جمع آوری شد.

انقلابی ماندن مهمتر از خود انقلاب بود

در اوایل انقلاب به دلیل تعدد احزاب در ایران و و اینکه همواره گفتگو و مناظره هایی برگزار می شد تا عقاید را تحت تاثیر قرار دهد و چون سپاه تحت نظر ولی امر بود تصمیم به عضویت در سپاه گرفتم.

استکبار جهانی و آمریکا با توجه به اینکه منافع خود را درایران از دست داده و به دلیل استراتژیک بودن شرایط ایران در منطقه و همچنین وجود منابع بسیار و جوانان و دانشمندان با استعداد همواره به دنبال سلطه بر ایران بودهخ و از هیچ تلاشی ذر این راستا فروگذار نخواهد بود

بصیرت داشتن، شناخت دوست و دشمت و همچنین ترجیح دادن منافع انقلاب به منافع شخصی از رمزهای انقلابی بودن و انقلابی ماندن است که از جوانان امروز انتظار می رود با پیروی از ولایت فقیه در راستای اعتلای نظام جمهوری اسلامی ایران گام بردارند و طبق سفارش امام راحل نگذارند که انقلاب به دست نااهلان بیفتد.

 

انتهای پیام/

کد خبر: 28733
Share
 
 
 
 
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است
 
نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 


 

مساوی پربرخورد ایران با عراق/ آغاز جام ملت های آسیا برای شاگردان کی روش!

بسته حمایتی افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی از شنبه واریز می‌شود

موفقیت چشمگیر آموزگار آبدانانی

متهمان اقتصادی را در هر جای دنیا که باشند، به کشور برمی‌گردانیم

برداشت بی رویه رسوبات رودخانه ای روستای طلور آبدانان

اطاعت از ولایت‌فقیه و استکبارستیزی را در رأس وصایای شهدا

اولین دوره ساماندهی پهپادها و کوادکوپترها در ایلام برگزار می شود

شریعتمداری: مشکلات امروز ما ناشی از نسخه لیبرالی است که برایمان پیاده کرده‌اند

استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی واگذار می‌شوند

قاطعانه با عوامل ضرب و شتم و تعدی به ماموران پلیس برخورد می‌کنیم

سقوط هواپیمای ارتش در صفادشت کرج/ پیکر ۷ شهید تاکنون از هواپیما خارج شده/ مهندس پرواز زنده ماند/ فیلم+عکس و جزئیات

مدارس مقطع ابتدایی شهرستان آبدانان تعطیل شد

شهرک صنعتی آبدانان،کلید جذب سرمایه و اشتغال شهرستان

باز بودن تمامی مسیرهای ارتباطی شهرستان

تجلیل فرمانده و مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه آبدانان از خدمات پرستاران+تصاویر

مشکلات کشتارگاه آبدانان باید برطرف شود

آغاز عملیات اجرایی سد «ورگر» آبدانان با ۵۰ میلیارد تومان اعتبار

اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه عمرانی به ایلام

گازگرفتگی باعث مرگ سه نفر در شهرستان بدره شد

دانشجویان ایرانی در هر نقطه‌ای می‌توانند پیشگام بی‌نیاز کردن کشور از بیگانگان باشند

صعود ایران با گل‌های سردار قطعی شد/ در انتظار عراق

خط‌دهی کانون تفرقه به برخی رسانه‌های استانی

آزمون استخدامی ان جی ال و وعده ای که محقق نشد

موشک سومار تحویل سپاه می‌شود/ ارتقاء تانک‌های T-۷۲S به کرار

اینجا بیماران حال پزشک را خوب می‌کنند!

من، طیبه، یک زن مسلمان و محجبه ایرانی هستم

دژاگه:بازی با عراق«تاپ ترین» بازی گروه است/باید باهوش باشیم تا از داوری ضربه نخوریم

نرخ دلار ۸۵۰ تومان افت کرد/ سکه ۳ میلیون و ۸۲۸ هزار تومان + جدول