برداشت ۹ میلیون و ۳۵۰ هزار شاخه گل نرگس در ایلام + تصاویر
برداشت ۹ میلیون و ۳۵۰ هزار شاخه گل نرگس در ایلام + تصاویر
تاریخ درج خبر : شنبه 28 بهمن 1396 ساعت 09:44
 
اون باغبانی جهاد کشاورزی استان ایلام سطح زیرکشت گل نرگس در استان را ۱۸۷ هکتار اعلام کرد و افزود: در شهرستان‌های دره‌شهر، آبدانان، دهلران، مهران و بدره این گل زیبا کشت می‌شود و میزان برداشت بالغ بر ۹ میلیون و ۳۵۰ هزار شاخه است.
به گزارش آبدانان خبر این روزها سپیدی دامان عروس زاگرس (ایلام) با نرگس پهن برگستره شده است. نرگس‌زارهای ایلام دشت را را یکدست سفید و طلایی می‌کند که از مسافتی دور هم عطر نرگس به مشام هر رهگذر می‌رساند. این گل عطر افشان، سپید دامان حاصل دست رنج و مراقبت و کشت کشاورزانی است که به رغم زیبایی و عطر خوش آن، برایش رنج‌ها می‌کشند و سختیها تحمل میکنند.

احمد شهبازی یکی از صاحبان نرگسزارهای شهرستان درهشهر در گفتوگو با خبرگزاری تسنیم در ایلام اظهار داشت: برداشت امسال خوب بوده است و هزینه و درآمد با هم همخوانی دارد.

وی در ادامه گفت: وجود دلالان یکی دیگر از مشکلات فروش گل نرگس در ایلام است که باعث شده کشاورزان به دسترنج واقعی خود نرسند.

شهبازی پیشنهاد کرد: ایجاد یک شرکت تعاونی در زمینه جمع‌آوری و فروش گل نرگس می‌تواند دست دلالان را از این محصول کوتاه کند.

وی از حمایت جهاد کشاورزی استان ایلام تشکر و گفت: در این راستاها حمایت های خوبی انجام می شود و تاکنون مروجان کشاورزی ما را همراهی و یاری رسانده اند.

احمدی کشاورز دیگر دره شهری در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم در ایلام اظهار داشت: شهرستان دره شهر مقام نخست کشت و برداشت گل نرگس در استان ایلام را دارد، اما فروش سنتی، نبود بازار فروش در ایلام، دلالی، مشکلات کشاورزان این کشت است.

وی ادامه داد: ما محصولمان را در تهران به فروش می‌رسانیم و این برای کشاورزان هزینه بر است. اما در مجموع درآمد خوبی داریم وقانع به لطف پروردگار.

همایون مظاهری در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم در ایلام اظهار کرد: در شهرستان‌های دره‌شهر و آبدانان بدون استفاده از سیستم آبیاری این گل زیبا توسط کشاورزان پرورش می‌یابد.

معاون باغبانی جهاد کشاورزی استان ایلام، سطح زیرکشت گل نرگس در استان را 187 هکتار اعلام کرد و افزود: در شهرستان‌های دره‌شهر، آبدانان، دهلران، مهران و بدره این گل زیبا کشت می شود و میزان برداشت بالغ بر 9 میلیون و 350 هزار شاخه است.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب و مستعد استان و نتیجه گرفتن از کاشت و احداث مزارع گل نرگس قطعا توسعه و کاشت این محصول در دستور کار این مدیریت قرار دارد و در سال های اخیر مورد استقبال متقاضیان قرار گرفته است.

مظاهری گفت: هر شاخه گل نرگس توسط دلالان به قیمت 800 تا 900 ریال خریداری می‌شود و در بازارهای اصفهان و تهران حتی تا شاخه‌ای دو هزار و 500 ریال به فروش می‌رسد.

وی افزود: یعنی دلالان خریدار این گل در کمتر از 24 ساعت چندبرابر قیمت آن سود می کنند که می توان با ایجاد مراکز اسانس‌گیری همچنین بازاریابی مناسب برای فروش و خریداران عمده عوایدی بیشتری از محل فروش گل نرگس نصیب نرگس کاران ایلامی کرد.

وی ادامه داد: با توجه به تولید متوسط 50 هزار شاخه گل نرگس در هر هکتار در شرایط دیم، به طبع آن اشتغال‌زایی و کسب درآمد مطلوبی به دنبال خواهد داشت که امیدواریم در این راستا چرخه تولید و استفاده از آن پیگیری و تکمیل شود تا اشتغال‌زایی زیادتری در استان ایجاد شود.

بر اساس اطلاعات موجود اکنون 187 نفر در زمینه پرورش گل نرگس در استان ایلام فعالیت دارند که سالانه درآمد 23 میلیارد و 375 میلیون ریال از قبل فروش این گل بدست می آورند.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 28902
Share
 
 
 
 
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است
 
نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 


 

گره زدن مشکلات به برجام کار غلطی است

داروی مرگباری که در خرداد زیاد مصرف می‌شود

شرایط روزه‌داری برای دختران روزه اولی/ روزه سربازان چگونه است؟

احکام سفر و ترک وطن در ماه مبارک رمضان

سیدجلال مرا عاشق بازیکنان ایرانی کرد/ شفر چرا سورپرایز شده؛ او خودش پُست ووریا را تغییر داد/شبانه 2 بازیکن استقلال را به پرسپولیس بردند

تا زمانی که دولت سوریه بخواهد به کمکهای خود به این دولت ادامه می دهیم/هیچ مذاکره دیگری جز برجام با اروپا نخواهیم داشت

جزئیات مسمویت‌های اخیر با قارچ

حضور ترامپ در برجام و خروجش هیچ منفعت و ضرری برای ما نداشت/ ترسی از جنگ نداریم

30 سال تحصیل و اشتغال بانوی قمی با 9 فرزند

کری: آمریکا نمی‌تواند به تمام جهان پشت کند

احساسات مردم دستمایه "رمالان" / سریالی که تمام شدنی نیست

درآمد هنگفت آموزش و پرورش ایلام از یک قرارداد/ قبضه غیربومی ها بر بازار تولید پوشاک مدارس کد مطلب:

اختصاص یک فروند بالگرد و 14 دستگاه آمبولانس به استان ایلام

بانک ها دغدغه ای برای ایجاد اشتغال در استان ندارند

کاهش چشمگیر برداشت محصولات کشاورزی در آبدانان

دستبند پلیس بر دستان سارق حرفه ای موتورسیکلت

آمریکا قابل اتکا نیست

دستگیری قاتل فراری در آبدانان

حفاری تونل کبیرکوه از چهار هزار و 400 متر گذشت

ارتقای امنیت اجتماعی در آبدانان

ضرورت ایجاد کارگاه ریسندگی در ایلام/ سود پشم دامی در جیب دلالان

لحظه رسیدن دو خانواده به هم بعد از دو قرن

تخصیص 20میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی روستایی

بهره مندی مددجویان کمیته امداد از مزایای مستمری بازنشستگی

دفن زباله در مجاورت دریاچه دوقلویی آبدانان+ فیلم

کلید تضمین خودکفایی گندم در دستان مجلس

بوریس جانسون: برجام را باطل نکنید/ نباید دستنبدهای ایران را باز کرد

مرحله نیمه‌نهایی انتخاب شهردار فردا برگزار می‌شود