برداشت ۹ میلیون و ۳۵۰ هزار شاخه گل نرگس در ایلام + تصاویر
برداشت ۹ میلیون و ۳۵۰ هزار شاخه گل نرگس در ایلام + تصاویر
تاریخ درج خبر : شنبه 28 بهمن 1396 ساعت 09:44
 
اون باغبانی جهاد کشاورزی استان ایلام سطح زیرکشت گل نرگس در استان را ۱۸۷ هکتار اعلام کرد و افزود: در شهرستان‌های دره‌شهر، آبدانان، دهلران، مهران و بدره این گل زیبا کشت می‌شود و میزان برداشت بالغ بر ۹ میلیون و ۳۵۰ هزار شاخه است.
به گزارش آبدانان خبر این روزها سپیدی دامان عروس زاگرس (ایلام) با نرگس پهن برگستره شده است. نرگس‌زارهای ایلام دشت را را یکدست سفید و طلایی می‌کند که از مسافتی دور هم عطر نرگس به مشام هر رهگذر می‌رساند. این گل عطر افشان، سپید دامان حاصل دست رنج و مراقبت و کشت کشاورزانی است که به رغم زیبایی و عطر خوش آن، برایش رنج‌ها می‌کشند و سختیها تحمل میکنند.

احمد شهبازی یکی از صاحبان نرگسزارهای شهرستان درهشهر در گفتوگو با خبرگزاری تسنیم در ایلام اظهار داشت: برداشت امسال خوب بوده است و هزینه و درآمد با هم همخوانی دارد.

وی در ادامه گفت: وجود دلالان یکی دیگر از مشکلات فروش گل نرگس در ایلام است که باعث شده کشاورزان به دسترنج واقعی خود نرسند.

شهبازی پیشنهاد کرد: ایجاد یک شرکت تعاونی در زمینه جمع‌آوری و فروش گل نرگس می‌تواند دست دلالان را از این محصول کوتاه کند.

وی از حمایت جهاد کشاورزی استان ایلام تشکر و گفت: در این راستاها حمایت های خوبی انجام می شود و تاکنون مروجان کشاورزی ما را همراهی و یاری رسانده اند.

احمدی کشاورز دیگر دره شهری در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم در ایلام اظهار داشت: شهرستان دره شهر مقام نخست کشت و برداشت گل نرگس در استان ایلام را دارد، اما فروش سنتی، نبود بازار فروش در ایلام، دلالی، مشکلات کشاورزان این کشت است.

وی ادامه داد: ما محصولمان را در تهران به فروش می‌رسانیم و این برای کشاورزان هزینه بر است. اما در مجموع درآمد خوبی داریم وقانع به لطف پروردگار.

همایون مظاهری در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم در ایلام اظهار کرد: در شهرستان‌های دره‌شهر و آبدانان بدون استفاده از سیستم آبیاری این گل زیبا توسط کشاورزان پرورش می‌یابد.

معاون باغبانی جهاد کشاورزی استان ایلام، سطح زیرکشت گل نرگس در استان را 187 هکتار اعلام کرد و افزود: در شهرستان‌های دره‌شهر، آبدانان، دهلران، مهران و بدره این گل زیبا کشت می شود و میزان برداشت بالغ بر 9 میلیون و 350 هزار شاخه است.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب و مستعد استان و نتیجه گرفتن از کاشت و احداث مزارع گل نرگس قطعا توسعه و کاشت این محصول در دستور کار این مدیریت قرار دارد و در سال های اخیر مورد استقبال متقاضیان قرار گرفته است.

مظاهری گفت: هر شاخه گل نرگس توسط دلالان به قیمت 800 تا 900 ریال خریداری می‌شود و در بازارهای اصفهان و تهران حتی تا شاخه‌ای دو هزار و 500 ریال به فروش می‌رسد.

وی افزود: یعنی دلالان خریدار این گل در کمتر از 24 ساعت چندبرابر قیمت آن سود می کنند که می توان با ایجاد مراکز اسانس‌گیری همچنین بازاریابی مناسب برای فروش و خریداران عمده عوایدی بیشتری از محل فروش گل نرگس نصیب نرگس کاران ایلامی کرد.

وی ادامه داد: با توجه به تولید متوسط 50 هزار شاخه گل نرگس در هر هکتار در شرایط دیم، به طبع آن اشتغال‌زایی و کسب درآمد مطلوبی به دنبال خواهد داشت که امیدواریم در این راستا چرخه تولید و استفاده از آن پیگیری و تکمیل شود تا اشتغال‌زایی زیادتری در استان ایجاد شود.

بر اساس اطلاعات موجود اکنون 187 نفر در زمینه پرورش گل نرگس در استان ایلام فعالیت دارند که سالانه درآمد 23 میلیارد و 375 میلیون ریال از قبل فروش این گل بدست می آورند.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 28902
Share
 
 
 
 
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است
 
نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 


 

ضرورت تعریض و استاندارد سازی محور آبدانان-اندیمشک

برخورد شدید با سود سپرده بالای ۲۰ درصد/ بازگشت تدریجی به مصوبه شورا

پایان دادن به خونریزی میان مسلمانان، امری واجب و وظیفه‌ای اسلامی - انسانی است

پرداخت700میلیارد به 26 شهرداریها /قیر یارانه ای تمامی شهرداری های استان تامین شده است

برج 42 متری پرچم بر فراز شهر آبدانان نصب شد

وام زلزله زدگان استان دو سال امهال شد

خودکشی ناموفق به علت بیکاری

حذف مرحله‌ای کنکور از مهرماه سال ۹۸

دستور رهبر انقلاب برای تقويت ارزش پول ملی و استقلال بانک مرکزی

۴ مظنون در رابطه با حادثه تروریستی چابهار دستگیر شدند

معمای انتقال دفتر نفت و گاز غرب کشور به ایلام

سرعت غیر مجاز در ایلام جان جوان ایلامی را گرفت

تخصیص 140میلیارداعتبار به شهرستان آبدانان

زلزله ۳.۲ ریشتری مورموری را لرزاند

به زیر ساخت های دانشگاه شهرستان آبدانان توجه شود

825 خانوار روستایی ایلام برای ساخت مسکن به بانک معرفی شدند

سپاه پیشگام در رفع محرومیت زدایی مناطق محروم استان است

سامانه بارشی امروز ایلام را فرا می گیرد

سرمایه گذاری 786 میلیارد ریالی سپاه برای محرومیت زدایی در ایلام

ساخت مسکن برای اقشار ضعیف/بنیاد دیگر مراکز تجاری بزرگ نمی‌سازد‌

مسکو: غرب هیچ مدرکی ندارد که ایران قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است

استعفای دسته جمعی نمایندگان اصفهان+متن استعفا

تصميمات اخذ شده درباره CFT مغاير قانون اساسي است

رهبرانقلاب: مدارس را مزین کنید به نمازخوانی

هزینه35میلیون تومان برای مرمت امامزاده پیرمحمد

مسیر آبدانان به ملکشاهی باز است

آمریکا اگر بخواهد جلوی نفت ایران را بگیرد نفتی از خلیج فارس صادر نخواهد شد

درباره عذرخواهی رهبرانقلاب از یک طلبه