10 خبر پربازدید سال 96 استان ایلام؛
	از توهین به امام رضا(ع) در افتتاحیه ستاد انتخاباتی روحانی تا رفتن مرواریدی که بدلی بود
از توهین به امام رضا(ع) در افتتاحیه ستاد انتخاباتی روحانی تا رفتن مرواریدی که بدلی بود
تاریخ درج خبر : سه شنبه 22 اسفند 1396 ساعت 09:58
 
استان ایلام در طی امسال شاهد اخبار و رویدادهایی بود که در فضاهای واقعی و غیرواقعی مورد تحلیل و بررسی فراوان و همچنین جزو اخبار پربازدید قرار گرفت.
به گزارش آبدانان خبر به نقل ازایلام بیدار:: به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم، روزهای پرتلاطیمی که همه در این فکر هستند تا کارهای نیمه تمام خود را به اتمام برسانند.

استان ایلام در طی امسال شاهد اخبار و رویدادهایی بود که در فضاهای واقعی و غیرواقعی مورد تحلیل و بررسی فراوان و همچنین جزو اخبار پربازدید قرار گرفت.

ایلام بیدار بر همین اساس نسبت به انشتار 10 خبر پربازدید و پربحث استان ایلام در طی سال جاری اقدام کرده است که با هم در زیر می خوانیم.

"مروارید" رفت؛ "قاسم سلیمانی" آمد

بعد از چهار سال حضور محمدرضا مروارید در استان ایلام بعنوان نماینده عالی دولت در روزهایی که کمتر کسی فکر می کرد که وی از معدود استانداران ماندنی در دولت دوازدهم نباشد اما در خبری که شوک بزرگی هم به جریان اصلاحات استان ایلام زد، "قاسم سلیمانی" دشتکی بعنوان استاندار جدید ایلام معرفی شد.

قاسم سلیمانی دشتکی متولد  1334 در روستای دشتک از توابع شهرستان اردل می باشد؛ وی فعال سیاسی کارگزاران سازندگی بوده و  تحصیلکرده کارشناسی روانشناسیِ  دانشگاه اصفهان می باشد.

قاسم سلیمانی، فعالیت خود را از سال ۱۳۵۷ در آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری آغاز کرد. وی ابتدا دبیر و مدیر دبیرستان‌های اردل و شهرکرد بود.

وی در مناصب اجرایی و مدیریتی مختلف ازجمله؛ رئیس گروه آموزشی روانشناسی استان چهارمحال و بختیای، مدیرکل تعاون استان چهارمحال و بختیاری (از ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹)، مدیرکل تعاون استان اصفهان (از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۲)، مدیرکل کار و امور اجتماعی استان اصفهان (از ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۳) و معاون برنامه‌ریزی، اداری و مالی استانداری خراسان جنوبی در کارنامه خود دارد.

عملکرد ضعیف مروارید با ایجاد حواشی زیاد باعث شد تا وزیر کشور در اقدامی سلیمانی را بعنوان نماینده عالی دولت در استان ایلام معرفی کند.

زلزله؛ از کابوس شب های سرد ایلامیان تا رانش زمین چوار

یکی از اخبارهای مهم استان ایلام در طی سال 96 زلزله شدیدی بود که به دلیل قرابت با مرکز و کانون آن در استان کرمانشاه تا مدت ها به خبر اول استان ایلام تبدیل شده بود.

 در پی وقوع این زلزله، 70 نفر از اهالی استان ایلام مصدوم شدند. بسیاری از مردم ایلام از بیم پس لرزه های احتمالی شب ها را در خیابان ها گذراندند.

در جریان این زلزله قسمت هایی از  بخش چوار شهرستان ایلام دچار رانش شد و برخی از منازل مسکونی مردم در جریان این حادثه دچار اسیب جدی شدند.

زلزله در استان ایلام و تا پایان سال به داستان دنباله داری تیدل شد.

اربعینی که ایلام را پایتخت خادمین سیدالشهداء کرد

چندین سال است که مردم کشورمان در یک راهپیمایی عظیم و باشکوه تحت عنوان "اربعین" در چهلم عزاداری سرور و سالار شهیدان با پای پیاده عازم بین الحرمین می شوند.

یکی از مضوعاتی که این سال ها و به خصوص امسال استان ایلام را در صدر اخبار کشور و در برخی اوقات منطقه قرار داد؛ مسیر استان ایلام و مرز مهران به کشور عراق بود.

مرز مهران به دلیل نزدیکی و راحتی باعث شده تا هر ساله بیش از 50 درصد ترددها در ایام اربعین به کشور عراق از مرز مهران بگذرد.

یکی دیگر از موضعاتی که استان ایلام را در صدر اخبار کشور قرار داد میزبانی مردم این استان از زائران بود به طوری که در کشور زبانزد عام و خاص است.

توهین به ساحت امام رضا در افتتاحیه ستاد انتخاباتی روحانی در ایلام

مراسم افتتاح ستادهای انتخاباتی حسن روحانی با حضور پزشکیان نایب رییس مجلس شورای اسلامی در ایلام برگزار شد.

در این مراسم مجری برنامه با خواندن مطلبی سخیف و به بهانه تخریب حجت الاسلام والمسلمین رییسی، به ساحت امام رضا(ع) توهین کرد.

مجری برنامه با قرائت متنی با عنوان "نامه ای به امام رضا" در قسمتی از مطلب خود گفت: اری امام رضا جان بگذار همین اول نامه گلگی خود را از شما امام عزیز داشته باشم،مرد حسابی مگر شما فقط امام هشتم اصولگریان هستی؟ پس ما اصلاح طلبان چی!
نکند فکر میکنی ما با همدستی مامون عباسی به شما انگور مسموم داده ایم.

پس ما امام هشتم نداشته باشیم مگر ما آموزش نظام قدیم هستیم که از پایه پنجم ابتدایی بپریم سرکلاس هفتم!
یعنی شما میگویید بعد از امام هفتم یکسره برویم دامن امام نهم شویم یا نه میخواهی ما را به امام هفتم موسی کاظم حواله دهی که همش سهمش زندان بود.

این موضوع تا آنجا پیش رفت که این مجری هتاک به پنج سال زندان محکوم شد.

مسئولان دولتی استان ایلام در قبال این قضیه تنها به سکوت بسنده کردند.

شهادت رئیس کلانتری در شهرستان دره شهر

یکی از اخباری که در سال 96 در صدر اخبار استان قرار گرفت؛ شهادت یکی از پرسنل نیروی انتظامی در شهرستان دره شهر بود، در نزاع طایفه ای که بین دو روستا در دره شهر اتفاق افتاد رئیس کلانتری به شهادت رسید.

فرمانده انتظامی شهرستان دره شهر در مصاحبه ای  با اشاره به درگیری و تیراندازی ۲ طایفه در دره شهر ایلام، گفت: بین طایفه اصلمرز و طایفه جهانگیرآباد در شهرستان دره شهردرگیری اتفاق افتاده است.

بعد از مدت ها عوامل این درگیری توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند.

اغتشاشات دی ماه ایلام

تعدادی از مالباختگان موسسات مالی و مردمی که مطالبه اقتصادی داشتند در مشهد و شهرهای مختلف کشور تجمع کردند، افراد آشوب گر و مخل نظم عمومی در حال سوء استفاده و آسیب به اموال عمومی هستند.

در ایلام عصر روز گذشته ( دهم دی ماه)عده ای محدود با جمع شدن و داد و جیغ زدن بی هدف در میدان 22 بهمن این شهر، موجب سلب آسایش کسبه و مردم را فراهم و البته با بی اعتنایی کامل مردم هوشیار ایلام مواجه شدند.

متاسفانه در بین افرادی که به حق مطالبات اقتصادی داشتند، تعدادی اغتشاشگر که به 100 نفر نیز نمی رسیدند در محله خیابان سعدی با رفتاری غیر عادی و عجیب ضمن سر دادن شعارهای ساختارشکنانه با هجوم به مصالح یکی از ساختمانهای در حال ساخت این خیابان اقدام به سنگ پراکنی کرده که در این بین به برخی از مغازه ها و اموال عمومی و بانک ها خسارت وارد شد.

نیروهای انتظامی نیز ضمن متفرق کردن این عده، تعدادی از لیدرهای اصلی را شناسایی و دستگیر کردند.

اما در یک هفته بعد و بعد از مراسم یوم الله 9 دی مردم ایلام بار دیگر یوم الله دیگری را در 13 بهمن رقم زدند و بر دهان فتنه گران زدند.

بحران رانش در سرابله

بعد از زلزله بزرگ 7.2 ریشتری در استان کرمانشاه به دلیل همجواری استان ایلام با کرمانشاه صداهای مهیبی در این شهرستان به گوش می رسید که باعث ایجاد رعب و وحشت مردم شد.

نتایج برداشت‌های اولیه لرزه نگاری در این زمینه بر این مبنا بود که احتمال در حال به وقوع پیوستن دو پدیده همزمان "فروچاله" و "لغزش" است.

این را هم باید گفت که در زلزله 21 آبان صداهای شبه انفجار تنها در سرابله ایلام شنیده شده است.

فرمانداری که از روی پرجم امریکا و اسرائیل رد نشد

پس از خودداری صادق زیباکلام تئوریسین اصلاح طلبان از راه رفتن بر روی پرچم آمریکا و اسرائیل ، اینبار و در استان ایلام بهمن جلیلیان فرماندار سیروان این رفتار را تکرار کرد.

جلیلیان در جریان افتتاح نمایشگاه انقلاب در دبیرستان امام خمینی(ره) شهر لومار، پس از بریدن روبان این نمایشگاه در اقدامی غیر منتظره حاضر به راه رفتن بروی پرچم آمریکا و اسرائیل نشد.

بعد از رسانه ای شدن موضوع وی در بیانیه ای آن را رد کرد اما فیلم منتشره آب پاکی روی دست فرماندار سیروان ریخت.

خطر تعطیلی تنها دانشگاه قرآنی ایلام

یکی از اخبارهای مهمی کتا ماه ها و هم اکنون نیز در صدر اخبار رسانه ها و فضای مجازی استان قرار گرفت؛ تعطیلی تنها دانشکده علوم قرآنی استان ایلام بود.

استاندار وقت ایلام به خاطر سیاسی کاری و سیاسی بازی با مسئولان وقت دانشکده علوم قرآنی به نوعی حمایت های لازم را از این دانشکده انجام ندادند تا کار به تعطیلی کشیده شد.

دانشجویان این دانشگاه نیز در اقدام و تحصن و اعتراض به این تصمیم در مقابل استانداری ایلام تجمع کردند و نماز ظهر و عصر را نیز در این محل برگزار کردند.

بعد از مدتی و تلاش نماینده مردم ایلام در مجلس تعطیلی این دانشکده به طور موقت منتفی شد اگر چه خبرها از تعطیلی آن در سال آینده حکایت دارد.

کارخانه سیمان ایلام در آستانه تعطیلی

کارخانه سیمان ایلام بعنوان یکی از کارخانه های مهم تولید سیمان در کشور شناخته شده است؛ کیفیت این محصول در استان ایلام قابل رقابت با محصولات سایر کشورها در نوع خود است.

در سال های نه چندان دور کارخانه سیمان ایلام مقام اول کیفیت را در سطح جهان کسب کرده بود اما در سال 96 اخبار ناامید کننده ای در این شرکت مهم و بزرگ استان ایلام به گوش می رسد.

براساس شنیده ها تنها یک فاز از این کارخانه در حال فعالیت است و سایر فازهای آن با تعطیلی مواجه شده اند.

موضوع دیگر انکه کارگران این کارخانه هر از چندگاهی در طی امسال نسبت به پیگیری وضعیت و حقوق خود اعتراضاتی داشتند.

 

انتهای پیام/

کد خبر: 29241
Share
 
 
 
 
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است
 
نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 


 

برگزاری مسابقات چند جانبه کشتی آزاد و فرنگی در آبدانان

برای عزتمندی،سربلندی کشور بایدهماهنگ و یکصدا باشیم

به مسئولین نسبت به عدم پرداخت معوقات کارگران یادآوری می کنم

معاون هماهنگ‌کننده سپاه: عاملان جنایت تروریستی سیستان پاسخ محکمی دریافت می‌کنند

بازتاب بین‌المللی بیانیه راهبردی رهبر انقلاب به مناسبت چهل سالگی انقلاب

61 درصد درآمد شورای حل اختلاف واگذار شد

برگزار آزمون علمی طرح ملی دادرس در آبدانان

... به جوانان عزیزم؛ در آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی

تقدیر شورای هماهنگی ایلام از حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن

فهرست حذفیات منابع کنکور ۹۸ اعلام شد+ لینک

شورای پول و اعتبار راه اندازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان را تصویب کرد

شوهر دختر 11 ساله در ایلام بازداشت شد

امام جمعه جدید ملکشاهی منصوب شد

چهل سالگی انقلاب نشان از وحدت و عظمت نظام است

گرچه نمرود هیزم آورده‌ست!

تخصیص ۷۵۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال‌زایی روستایی

تجهیز مرکز جامع سلامت بخش کلات مورموری

برگزیده شدن روستای «طلور و ژیور» آبدانان در طرح عشایر دوستدار کتاب کشور

آمار طلاق در آبدانان نگران کننده است

پیام قدردانی امام جمعه و فرماندار آبدانان از مردم

حضور حماسی مردم شهرستان آبدانان در راهپیمایی ۲۲ بهمن

اجرایی پروژه سد ورگر تا پایان اسفند

راهپیمایی ۲۲ بهمن در ۳۵ نقطه ایلام برگزار می شود

سالانه ۸۰۰ تن عسل باکیفیت در ایلام تولید می شود

۱۱ هزار گواهینامه در ایلام صادر شد

پیامک قطع یارانه نقدی؛ از شایعه تا واقعیت

حداقل و حداکثر عیدی امسال کارگران

مسیر جدید در دهه هفتاد با مبانی انقلاب سازگاری نداشت/با برجام نه مشکلات سیاسی حل شد نه اقتصادی