85 درصد سپرده‌ها متعلق به 2.5 درصد از مردم است / من و لاریجانی در جریان تشکیل حزب رهروان نیستیم
85 درصد سپرده‌ها متعلق به 2.5 درصد از مردم است / من و لاریجانی در جریان تشکیل حزب رهروان نیستیم
تاریخ درج خبر : دوشنبه 22 مرداد 1397 ساعت 14:14
 
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با تأکید بر اینکه بنده در هیچ جلسه‌ای مربوط به تشکیل حزب رهروان حضور نداشتم، گفت: 85 درصد از سپرده‌ها متعلق به 2.5 درصد از مردم است.
به گزارش آبدانان خبر  کاظم جلالی نماینده مردم تهران و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در نشستی با خبرنگاران با بیان اینکه خبرنگار موفق و ماندگار کسی است که پای ارزش‌های اصولی و ملی و منافع ملی کشور بایستد، اظهار داشت: همه ما باید پای استقلال کشورمان بایستیم چرا که اصلی‌ترین شعار کگششرو استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود.

وی افزود: 200 سال از حمله و تهاجم به ایران لطمات زیادی را دیدیم و امروز شاهد جنگ اقتصادی دشمن علیه کشورمان هستیم، پیش‌قراول این جنگ اقتصادی هم یک جنگ روانی است که دشمن علیه جمهوری اسلامی به راه انداخته است. چند ماهی است که بازار کشور دچار التهاب شده و باید دید این التهاب نشأت‌گرفته از چیست، آمریکا به دنبال جنگ روانی علیه ایران هستند و به دلیل عملکرد بد ما نیز توانستند موفق شوند، دشمن امروز امید مردم را نشانه‌گرفته است و باید ملاحظاتی را در شرایط کنونی مورد توجه قرار دهیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین گفت: مهمترین عنصر مورد نیاز امروز ما وحدت، همدلی، قانون‌گرایی و شفافیت است، با اتکا مقام معظم رهبری، شورای عالی هماهنگی اقتصادی تشکیل شد و جلساتی خوبی هم این شورا برگزار کرد و مصوبات خوبی را نیز به تصویب رساند.

جلالی در ادامه به پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی در کشور اشاره و تصریح کرد: اگر قرار باشد یک میلیارد تومان هر سال به هر پروژه نیمه‌تمام عمرانی بدهیم تا خودش را در این حالتی که هست حفظ کند، می‌بایست هر سال 60 هزار میلیارد تومان به پروژه‌های عمرانی بدهیم که رقم بالایی است و لذا راه‌حل به اتمام رساندن این پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی این است که آنها را به مردم واگذار کنیم به هر حال این پروژه‌ها نباید روی زمین بماند باید به شکل اقتصادی به بهره‌برداری برسد.

وی همچنین گفت: پدیده شارلتانیزم رسانه‌ای باید به مسائل اصلی کشور در رسانه‌‌ها بپردازد، همه ما می‌دانیم که یک خبر یا یک شایعه در حوزه رسانه‌ای کشور چقدر می‌تواند بر بازار کشور تأثیر بگذارد، مرکز پژوهش‌های مجلس از فردای روزی که ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا خروج از برجام را امضاء کرد، ستادی را با حضور 4 معاونت مرکز پژوهش‌های مجلس تشکیل داد تا به مسئولان کمک کند تصمیمات درستی را اتخاذ کنند، ما گزارش‌های بسیار زیادی را آماده کردیم.

جلالی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برخی از مشکلات اقتصادی در کشور گفت: 30 تا 40 میلیون لیتر بنزین در کشور قاچاق می‌شود که اگر این قاچاق بنزین انجام نشود ما در آینده بنزین مازاد خواهیم داشت، در حوزه برق مشکلاتی در کشور داریم مثل انباشته شدن بدهی‌ها که در این زمینه مطالعاتی صورت گرفته است، در صنعت خودرو نیز باید برای مشکلاتی که فراروی ماست، آماده باشیم، ما در بخشی از چرخه تولید خودرو مشکلاتی داریم که با تشویق شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی می‌توان این مشکلات را حل کرد، ظرفیت اسمی در صنعت پتروشیمی 62 میلیون است اما در حال حاضر 52 میلیون پتروشیمی تولید می‌کنیم البته ناگفته نماند که در صنعت پتروشیمی دچار چندان مشکلی نیستیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه مرکز پژوهش‌ها تحلیلی را درباره ناآرامی‌های دی ماه سال 96 ارائه کرد که به نظرم تحلیل خوبی بود و مورد توجه قرار گرفت، در پاسخ به سوالی درباره پیگیری موضوع تشکیل حزب رهروان ولایت توسط برخی ماینمگان مجلس از جمله نعمتی گفت: بنده ضمن احترام به آقای نعمتی و دوستان عزیزی که در مسیر  تشکیل چنین حزبی هستند باید بگویم بنده و آقای لاریجانی حتی یک جلسه هم با این دوستان که این مسئله را پیگیری می‌کنند نداشتیم و ما هیچ اطلاعی از این موضوع نداریم و تصور می‌کنیم مشکلات کشور آنقدر زیاد است که الان نه فرصت پرداختن به این مسائل را داریم و نه اولویت می‌دانیم.

جلالی با بیان اینکه ضمن احترام به آن دوستان، بنده و آقای لاریجانی در جریان این موضوع نیستیم و در هیچ جلسه‌ای مربوط به تشکیل حزب رهروان حضور نداشتم، گفت: امروز در عرصه اقتصادی مردم دچار مشکلات و ناملایماتی هستند که باید دید این مشکلات چه میزان به سوء مدیریت، چه میزان به فشار خارجی و چه میزان به فضاهای روانی که دشمن علیه ایران به راه انداخته، برمی‌گردد.

نماینده تهران در مجلس خاطرنشان کرد: آنچه که در مرکز پژوهش‌های مجلس پیگیری کردیم این است که باید سیاست‌های درستی اتخاذ کنیم و شرایط کشور را به سمت آرامش پیش ببریم، همین سیاست‌های ارزی که در اردیبهشت و خرداد اجرا شد، در گزارش مرکز پژوهش‌ها گفته شد که این سیاست‌ها، سیاست‌های موفقی نیستند.

وی اضافه کرد: پس از التهابات بازار ارز، این بار با  خروج سرمایه از کشور مواجه بودیم و متأسفانه بازار سیرشدنی و اشباع‌شدنی نبود که نشان می‌دهد ارز در حال خروج از کشور است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه سخنانش یادآور شد: دولت و بانک مرکزی در آسیب‌شناسی نسبت به مؤسسات پولی و بانکی خوب تشخیص دادند اما در راه‌حل اشتباه کردند، به جای اینکه مورد به مورد برای اصلاح بروند، مردم را نگران کردند. از طرفی با کاهش سود بانکی مواجه بودیم، اولین جایی که به نوعی حرمت‌شکنی‌ها شروع شد در همین تجمعاتی بود که مربوط به مؤسسات پولی و بانکی بود که با مدیریت درست می‌توانست شکل نگیرد، با کاهش سود بانکی و بدعمل کردن در مورد مؤسسات پولی و بانکی، نقدینگی به صورت افسارگسیخته وارد بازار شد.

جلالی ادامه داد: 22 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی به سهامداران مؤسسات پولی و بانکی پول داده شد که بعداً به گسلی به نام خروج ترامپ از برجام برخورد کرد و سپس نقدینگی وارد بازار ارز، سکه، خودرو و مسکن شد و این شرایط را پیش آورد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه بخشی از این نقدینگی متعلق به شرکت‌های بزرگ است،‌گفت: 85 درصد سپرده‌ها متعلق به 2.5 درصد از مردم است که می‌شود با آنها صحبت کرد، دولت باید از یک تعامل خوبی برخوردار باشد تا بتواند سیاست‌ها را مدیریت کند، بهترین کار این است که دولت الکترونیک تشکیل شود.

جلالی خاطرنشان کرد: خرید و فروش و دارایی‌ها باید شفاف شوند، امروز شاهدیم ثبت‌اسناد برای خودش سامانه جدایی دارد، سازمان امور مالیاتی کشور سامانه جدایی دارد،‌شهرداری‌ها و بانک‌ها نیز هر کدام سامانه جداگانه‌ای دارند که به نظرم همه این‌ ها باید با هم ادغام شوند.

وی با اشاره به برخی مباحث مطرح شده در جلسه استیضاح علی ربیعی وزیر کار،‌گفت: اینکه تصور شود نماینده‌ای پولی را برای خودش می‌گیرد، بنده چنین چیزی ندیدم.

انتهای پیام/

کد خبر: 29754
Share
 
 
 
 
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است
 
نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 


 

اتوبوس مسافران در ایلام دچار آتش سوزی شد

راهپیمایی 22 بهمن نقشه های دشمنان را نقش برآب کرد

یادواره شهدای لشکر11امیرالمؤمنین (ع) و چهلمین روز مدافع حرم حاج "عبدالصاحب طهماسبی" + فیلم و تصاویر

جاسوس آمریکایی چگونه جذب ایران شد؟

ظریف در مونیخ درباره برنامه موشکی ایران چه گفت؟

متن کامل طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

ساخت زیردریایی بعثت و ناوشکن 6500 تُنی در دستور کار صنعت دفاعی

قدرت ما تهدیدی برای دیگران نیست

تونل کبیرکوه 360 نقطه حادثه خیز بین دره شهر و آبدانان را حذف می کند

شرکت تعاونی روستایی صفا آبدانان سود سهام توزیع می کند

برگزاری مسابقات چند جانبه کشتی آزاد و فرنگی در آبدانان

برای عزتمندی،سربلندی کشور بایدهماهنگ و یکصدا باشیم

به مسئولین نسبت به عدم پرداخت معوقات کارگران یادآوری می کنم

معاون هماهنگ‌کننده سپاه: عاملان جنایت تروریستی سیستان پاسخ محکمی دریافت می‌کنند

بازتاب بین‌المللی بیانیه راهبردی رهبر انقلاب به مناسبت چهل سالگی انقلاب

61 درصد درآمد شورای حل اختلاف واگذار شد

برگزار آزمون علمی طرح ملی دادرس در آبدانان

... به جوانان عزیزم؛ در آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی

تقدیر شورای هماهنگی ایلام از حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن

فهرست حذفیات منابع کنکور ۹۸ اعلام شد+ لینک

شورای پول و اعتبار راه اندازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان را تصویب کرد

شوهر دختر 11 ساله در ایلام بازداشت شد

امام جمعه جدید ملکشاهی منصوب شد

چهل سالگی انقلاب نشان از وحدت و عظمت نظام است

گرچه نمرود هیزم آورده‌ست!

تخصیص ۷۵۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال‌زایی روستایی

تجهیز مرکز جامع سلامت بخش کلات مورموری

برگزیده شدن روستای «طلور و ژیور» آبدانان در طرح عشایر دوستدار کتاب کشور