اسنادی که طراحان «بَزَک پهلوی» هیچگاه به مردم ایران نشان نمی‌دهند!
اسنادی که طراحان «بَزَک پهلوی» هیچگاه به مردم ایران نشان نمی‌دهند!
تاریخ درج خبر : پنجشنبه 25 مرداد 1397 ساعت 11:44
 
در حالی که نفت می‌توانست سرنوشت مردمان را به سوی رفاه سوق دهد اما ناکارآمدی شاهان منجر به این شد که اغلب مردم ایران با سختی‌های جدی در زندگی خود مواجه شوند و فقط عده‌ای محدود به سرمایه‌هایی هنگفتی دست یابند.
به گزارش آبدانان خبر در کتاب «ایران بین دو انقلاب»، ماجرای افزایش محیرالعقول درآمدهای نفتی در دهه پنجاه و اثرات آن بر اقتصاد ایران و وضعیت زندگی مردم خواهیم پرداخت:

به تعبیر منوچهر فرمانفرمائیان در کتاب «نفت و سیاست در ایران (از تهران تا کاراکاس)»، نفت نه‌تنها نقش بسیار عظیم و رل بی‌سابقه‌ای در سازمان‌های اقتصادی و دستگاه‌های بازرگانی و صنعتی و فنی جهان دارد، بلکه می‌تواند با جاذبه اسرارآمیز و نفوذ حیرت‌انگیز خود، سازمان‌های حکومتی و دستگاه‌های مملکتی را زیر و رو کرده و چه‌بسا اساس دولت‌ها و استقلال ملت‌ها را متزلزل سازد. و همچنان که در ایجاد تحولات صنعتی، بزرگ‌ترین نقش‌ها را بازی می‌کند، در پیدایش انقلاب‌های باعظمت و فراهم آوردن تغییرات بااهمیت و نقش‌های باابهت و زد و خوردهای خونین و کشمکش‌های عظیم و دسته‌بندی‌های سیاسی و پارلمانی و جنجال‌های نژادی هم سهم بزرگی دارد؛ تا جایی که در بسیاری از مناطق جهان سرنوشت نفت با تقدیر ملت‌ها و جوامعی که مالک آن هستند به هم پیوسته و توأم است.[1]

 

این پیوند و پیوستگی نفت و سرنوشت مردمان، در تاریخ سیاسی و اقتصادی ایران به خوبی قابل رویت است. در حالی که این ثروت طبیعی می‌توانست سرنوشت مردمان را به سوی رفاه، معیشت و امکانات بهتری سوق دهد اما ناکارآمدی شاهان از زمان صفویه تا زمان پهلوی دوم، منجر به این شد که اغلب مردم ایران با سختی‌های جدی در زندگی خود مواجه شوند و در کنار آن، فقط عده‌ای محدود به سرمایه‌هایی هنگفتی دست یابند. نمود بارز این مسئله، خاندان پهلوی هستند که بر منابع نفتی و سرمایه‌های ملت ایران چنگ انداختند و با استفاده از گشایش‌های نفتی، دیوارهای کاخ‌های خود را برافراشته‌تر نمودند و سرمایه عمومی را به یغما بردند.

 

«یرواند آبراهیمیان» در کتاب «ایران بین دو انقلاب» درآمدهای ایران در دهه ۵۰ را اینچنین روایت می‌کند: «میزان درآمد نفت که در سال 1342، 555میلیون دلار بود در سال 1347 به 958میلیون دلار، در سال 1350 به 1/2میلیارد دلار، در سال 1353 به 5میلیارد دلار و پس از چهار برابر شدن قیمت نفت در بازارهای جهانی، در سال 1355 به حدود 20میلیارد دلار رسید. در سال‌های بین 53-1343 کل درآمدهای نفتی به 13میلیارد دلار و از سال 1353 تا 1356 به 38میلیارد دلار رسید. گرچه پول‌های هنگفتی در نتیجه اسراف‌کاری‌های سلطنتی، بناکردن قصرها، مصارف اداری، فساد بیش از حد، ایجاد تاسیسات هسته‌ای و خرید سلاح‌های بسیار پیچیده‌ای که حتی برای بیشتر کشورهای عضو ناتو گران قیمت بود به هدر می‌رفت.»[۲]

بر اثر افزایش درآمدهای نفتی، وضعیت معیشتی و رفاهی عده‌ای محدود در شهرهای بزرگی نظیر تهران، اصفهان، تبریز و... بهبود یافت اما خیلی از مناطق روستایی و شهری ایران در محرومیت و به‌تعبیری دقیق‌تر، در فقر و فلاکت به سر می‌بردند که با امکانات محدود و دستمزدهای ناچیز به رتق و فتق امور می‌پرداختند.

 

در کتاب «ایران بین دو انقلاب» درباره عدم تأثیر مثبت این افزایش درآمدهای نفتی بر وضعیت مردم اینچنین آمده است: «نسبت پزشک به بیمار بسیار اندک بود، میزان مرگ و میر کودکان بالا و نسبت تعداد تخت‌های بیمارستانی بسیار پایین بود. 68درصد از بزرگسالان همچنان بی‌سواد بودند. کمتر از 40درصد از دانش آموزان دوره ابتدایی را به پایان می‌رساندند. نسبت معلم به شاگرد در مدارس دولتی روند کاهشی بالایی داشت. سالانه از بین 290000 داوطلب ورود به دانشگاه، تنها 60000 نفر موفق به ورود به دانشگاه می‌شدند و از لحاظ درصد دارا بودن تحصیلات عالیه، ایران همچنان جزو ضعیف‌ترین کشورهای خاورمیانه بود.» [۳]

 

این در حالی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بالا بردن سطح سلامت و ایجاد شرایط لازم برای دسترسی عادلانه و فراگیر آحاد مردم به خدمات بهداشتی درمانی از اولویت‌های اصلی بوده است. به همین منظور از آغاز انقلاب اسلامی وزارت بهداشت برای رسیدن به اهداف خود اقدام به تأمین نیروی انسانی ورزیده، تأسیس مراکز درمانی و ساخت بیمارستان‌ها، ارتقاء سطح کیفیت تجهیزات پزشکی و نیز دادن آموزش و بالا بردن سطح آگاهی مردم نسبت به بیماری‌ها و آموختن روش‌های پیشگیری ازآنها کرد.

دستاوردهای بهداشتی متعددی را می‌توان در این زمینه ذکر کرد، مثلا فقط در حوزه پیشگیری از بیماری‌ها با واکسیناسیون، مسئولان بهداشت ایران پس ازپیروزی انقلاب اسلامی، طی طرح‌های گسترده واکسیناسیون نظیر واکسیناسیون فلج اطفال، دیفتری، کزاز و... از بسیاری از بیماری‌های مسری پیشگیری کرده‌اند. طی سال‌های اخیر، سازمان بهداشت جهانی ۲بار ایران را به عنوان موفق‌ترین کشور جهان در کاهش نرخ مرگ و میر کودکان مورد تقدیر قرار داده است.

برهمین اساس هرچند کشور ایران در سال 56 با 33 میلیون جمعیت، نیازمند ورود پزشک خارجی از سایر کشورها بوده است، اما هم‌اکنون با جمعیتی بیش از 2.5برابر و به‌تبع آن با نیازی بیشتر به پزشک، با مازاد پزشک روبه روهستیم؛ همچنین در زمینه پزشک متخصص نیز از جمعیت 7000 نفر در سال 57 به جمعیت 72.792 پزشک متخصص در حال حاضر رسیده‌ایم. حتی مردم بسیاری از کشورها به منظور درمان به کشورمان سفر می‌کنند تا تحت نظر پزشکان ایرانی به درمان خود بپردازند.

 

در حوزه بالا بردن سطح سواد مردم نیز جدول ذیل خود بیانگیر پیشرفت چشمگیر و نزدیک شدن به ریشه‌کنی صددرصدی بیسوادی در کشور است:

 

در ادامه این کتاب آمده است: «با وجود سپری شدن 14سال از انقلاب سفید و افزایش نجومی درآمد نفتی، اما همچنان 96 درصد روستاها برق نداشتند. قیمت تعیین شده برای تولیدات کشاورزی، به سود شهرنشینان و به ضرر مردم روستاها بود و همین مساله باعث شد تا بسیاری دست از کشاوری بکشند و در نتیجه ایران که در اوائل دهه40 جزو صادرکنندگان مواد غذایی بود، در اواسط دهه پنجاه سالیانه یک میلیارد دلار هزینه واردات مواد غذایی کند!» [4]

این درحالی است که بر اساس اعلام بانک جهانی، با تلاش‌های صورت گرفته توسط مسئولان جمهوری اسلامی در 4 دهه گذشته، امروز ایران با 99.44 درصد دسترسی به برق، جزء کشورهای بهره‌مند قرار دارد و همچنین دسترسی به برق مناطق روستایی ایران در سال 2014، 95درصد بوده است. [5]

 

در بخش بعدی گزارش از کتاب «ایران بین دو انقلاب» به وضعیت امکانات شهری و مسکن مردم در دوران پهلوی خواهیم پرداخت.

 

پی‌نوشت:

1- منوچهر فرمانفرمائیان، نفت و سیاست در ایران (از تهران تا کاراکاس)، تهران: نشر تاریخ ایران،1378، ص 1.
2- یرواند آبراهیمیان، ایران بین دو انقلاب، ترجمه گل محمدی و فتاحی، تهران: نشر نی،1386، ص 525.
3- یرواند آبراهیمیان، ایران بین دو انقلاب، ترجمه گل محمدی و فتاحی، تهران: نشر نی،1386، ص 549.
4- یرواند آبراهیمیان، ایران بین دو انقلاب، ترجمه گل محمدی و فتاحی، تهران: نشر نی،1386، ص 550.
5- http://barghnews.com/fa/news/21058

فارس پلاس

کد خبر: 29784
Share
 
 
 
 
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است
 
نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 


 

مرگ مادر جوان باردار در آبدانان

پروژه میدان نفتی دانا بالاترین سرمایه گذاری در تاریخ شهرستان آبدانان است

حجاب در شهرستان آبدانان جای کار زیادی دارد

افراد آگاه به کارهای فرهنگی شهرستان ورود کنند

دشمنان اسلام در حال ترویج بی حجابی و بی عفتی هستند

سرپرست جدید بیمارستان زیر ساخت های بیمارستان را تجهیز نمائید

حریق منطقه جنگلی «دینارکوه» آبدانان مهار شد

جوان ۳۸ ساله آبدانانی بر اثر سقوط از کوه جان باخت

تیراندازی با اسلحه ساچمه‌ای در شهرستان آبدانان حادثه آفرید

ورود بسیج به فضای مجازی موازنه قدرت را به نفع انقلاب تغییر داد

امریکایی ها مراقب رفتار خود باشند/ با قاطعیت به وظیفه خود عمل می کینم

تقدیر استاندار ایلام از عملکرد سپاه و بسیج در سیل و اربعین/ سردارغیب پرور: بسیج برای کنگره بزرگ اربعین ۹۸ آماده است

رعایت اصول ایمنی در رانندگی با تراکتور یک امر ضروری است

شرکت 2 هزار و 600 دانش آموز آبدانانی در طرح غنی سازی اوقات فراغت

اتحاد مسئولین و مردم در مقابل آمریکا ستودنی است

فدراسیون جهانی والیبال اعلام کرد؛ ایران به فینال لیگ ملت‌ها صعود کرد+عکس

وقتی مدعیان آزادی بیان و شفافیت مخالف تحقیق و تفحص از قوه قضائیه بودند

طرح ارتقای امنیت اجتماعی در آبدانان اجرا شد

پیشرفت ۸۰ درصدی فاز اول اتصال آبدانان به آزادراه پل زال

«جکوی پلنگی غربی» در دینارکوه آبدانان رهاسازی شد

دسترسی به قرص برنج باید محدود شود

سخنان دیروز رهبری تداعی کننده سخنان سیدالشهدا بود

ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

دولت یک سال پیش باید محکم و قاطع در برابر آمریکا اقدام می کرد

دو باب منزل مسکونی در مناطق دوردست ملکشاهی افتتاح شد + تصاویر

آخرین خبرها از گزارش پیشرفت شبکه ملی اطلاعات

رونق دوباره ۶۰ هکتار زمین کشاورزی در سیروان/ ۱۵۰ تن برنج برداشت می‌شود

نتیجه مقاومت و عاقبت تسلیم شدن در طول تاریخ معاصر ملت ها