یک روزنامه عربی نوشت:
امارات برای بازگرداندن اعتبار خود به سمت ایران آمد
امارات برای بازگرداندن اعتبار خود به سمت ایران آمد
تاریخ درج خبر : شنبه 12 مرداد 1398 ساعت 10:12
 
یک روزنامه عربی فرامنطقه‌ای نوشت، امارات با درک خطر خصومت با ایران و طولانی‌تر شدن جنگ یمن به سمت ایران آمد تا اعتبار و وحدت داخلی از دست رفته خود را بازگرداند.
به گزارش آبدانان خبر روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم که از لندن به روزرسانی می‌شود، در سرمقاله خود این سوال را مطرح کرد که آیا امارات راه خود را برای پایان دادن به قطعی روابط با همسایه ایرانی آغاز کرده است یا آیا انتظار می‌رود پس از سفر هیات امنیتی امارات به تهران شاهد ملاقات سیاسی قریب الوقوع بین بن زاید و محمد جواد ظریف باشیم؟ درباره کانال گفت‌‌وگوی محرمانه بین ابوظبی و حوثی‌ها در صعده چه خبر است؟ عربستان در برابر این اتفاقات چه می‌کند؟.
 
در این یادداشت آمده است: این روزها موج اقدامات غیرمنتظره کشور امارات عربی متحده به حد بی سابقه‌ای بالا گرفته است. این کشور پس از خارج کردن شمار زیادی از نیروهای خود از یمن، هیئت امنیتی بلندپایه‌ای را به تهران فرستاد. در میان نشانه‌هایی از تلاش امارات برای نزدیکی با ایران که تا دیروز در صدر لیست خطرناک‌ترین دشمنان برای امنیت و ثبات منطقه قرار داشت.
 
روز سه شنبه، ششمین نشست مقام‌های گارد ساحلی جمهوری اسلامی ایران و امارات متحده عربی در تهران برگزار شد. نماینده امارات در این نشست، سرتیپ محمدعلی مصباح الاحبابی، فرمانده گارد مرزی این کشور بود که در رأس هیئت نظامی اماراتی به تهران سفر و با سردار قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی، دیدار و بر ضرورت تحکیم روابط دیپلماتیک و همکاری مشترک به منظور تقویت امنیت مرزهای مشترک دو کشور تاکید کردند.
 
دیدار فرماندهان گارد ساحلی ایران و امارات برای اولین بار پس از سال ۲۰۱۳ و در پاسخ به درخواست امارات انجام گرفت آن هم پس از سفری که عبدالله بن زاید، وزیر خارجه امارات به مسکو داشت و گزارش‌های خبری حاکی از این بود که امارات در مسکو خواهان گشایش کانال ارتباط و گفت‌وگو با ایران شده بود که این امر نشان دهنده تغییر رویکرد امارات در مسائل متعدد و مهم ترین آن جنگ یمن و اختلاف با ایران است.
 
رهبران امارات، چه  در سطح نظامی و چه سیاسی، به این اعتقاد محکم رسیده‌اند که از جنگ در یمن که  وارد پنجمین سال خود شده پیروز  خارج نخواهد شدو با وقوع هر جنگی در منطقه  امارات از مهم‌ترین قربانیان آن خواهد بود. بخصوص در سایه روحیه شهادت‌طلبی ایرانی‌ها که در جسارت آنها برای سرنگونی پهپاد آمریکایی و توقیف نفتکش انگلیسی به عنوان یک پاسخ تلافی جویانه برای بازداشت یک تانکر نفت ایرانی در تنگه جبل طارق  نمودار شد و به همین دلیل است امارات در همه سطوح شروع به تجدید نظر در محاسبات خود کرد.
 
منابع نزدیک به میانجیگران روسی می‌گویند که مقامات امارات که به مسکو سفر کرده‌اند از همتایان روسی خود خواسته‌اند این پیام روشن را به ایران بفرستند که امارات می‌خواهد سربازان خود را بتدریج از یمن خارج کند و ابوظبی از ایران می‌خواهد که نزد متحدان حوثی خود پادرمیانی کند  تا یمنی‌ها هرگونه حمله به امارات متحده عربی را متوقف کنند و این نامه با پاسخ فوری ایران روبه‌رو شد.
 
این روزنامه نوشت، درست است که هیئت امنیتی امارات که به تهران سفر کرده است یک هیئت فنی بوده است، اما اوضاع در منطقه عربی ما این گونه آغاز می‌شود ، امروز سرتیپ الاحبابی، فردا شیخ طحنون بن زاید مشاور امنیت ملی و شاید پس فردا شیخ عبدالله بن زاید وزیر خارجه و غیره بخصوص که او در قضیه انفجار نفتکش‌ها در سواحل الفجیره امارات در خلیج عمان بر خلاف جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا از اتهام زنی به ایران اجتناب کرد.
 
عربستان سعودی که حالا دیگر احساس می‌کند در جنگ یمن تنهاست و عمق خاک خود را در معرض موشک‌ها و پهپادهای انتحاری حوثی‌ها می‌بیند شروع به تغییر خط مشی خود در تشدید تنش‌ها علیه ایران کرد و به شکلی بی سابقه درصدد ارتباط گرفتن با تهران برآمده است. برای مثال هیئت وزارت حج و اوقاف عربستان با گل و شیرینی به استقبال حجاج ایرانی رفت چیزی که فقط در خواب می توانست رخ دهد با توجه به رفتار ناخوشایند و خصمانه عربستان با حجاج ایرانی در طول پنج سال گذشته و شکایت آنها از برخورد موهن مسئولین سعودی با حجاج در فرودگاه و آزار و اذیت و بی حرمتی که به آنها شده بود.
 
نمی‌دانیم ارتباط امارات با ایران و عقب نشینی تدریجی نظامیان امارات از یمن و باز شدن کانال‌های ارتباط محرمانه ابوظبی  با انصار الله با اطلاع قبلی شریک راهبردی آن یا بدون اطلاع آن انجام می‌شود یا خیر؛ اما دلالت‌های عمده نشان میدهد ابرهایی خاکستری اگر نگویی سیاه بر روابط میان عربستان و امارات سایه افکنده است.
 
مسئله قابل توجه اینکه دو محمد دوست یعنی ولی‌عهدان عربستان و ابوظبی از زمان دیدار اخیرشان با یکدیگر در حاشیه اجلاس‌های مکه و سران شورای همکاری در اواخر رمضان گذشته دیگر هیچ ملاقاتی با هم نداشتند و اخباری از دیدار یا تماس تلفنی بین آنها نرسیده است حتی عربستان هیچ واکنش رسمی یا رسانه‌ای به موضوع عقب‌نشینی امارات از یمن نشان نداده است.
 
در سایه تنش میان ایران و آمریکا و شدت گرفتن خصومت میان آنها و از سوی دیگر روحیه شهادت طلبانه رهبران ایران که تسلیم در برابر سیاست‌های گرسنه نگاه داشتن و محاصره آمریکا را نمی‌پذیرند و مقاومت می‌کنند همه حکومت‌های عربی حاشیه خلیج فارس به استثنای کویت خود را قربانی هر جنگی می‌بینند.
 
«حسین دهقان»، یکی از مشاوران نظامی رهبر عالی ایران تهدید کرد ایران همه پایگاه‌های آمریکا در منطقه را بمباران می‌کند و متحدان و دوستان ایران منافع حیاتی همه متحدان آمریکا را با موشک‌های بالستیک کاملا نابود می‌کنند. این پیامی قوی به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بود و امارات زودتر از بقیه این پیام را گرفت و به آتش بس و گفت‌وگو با ایران برای کاستن از تلفات خود( در صورتی که نتواند مانع جنگی شود) روی آورد.
 
این رویکرد امارات برای گفت‌وگو و تجدید نظر آن در سیاست‌هایی ناکارآمد که نتایج معکوس داده به اعتبار و منزلت آن در منطقه آسیب جدی زده است. علاوه بر ضربه‌ای که به وحدت و پیوند محکم بین امیرنشین‌های هفت‌گانه خود وارد کرده است. وحدتی که در نتیجه مخالفت برخی امیرنشین‌ها نظیر دبی، شارجه و راس الخیمه با طولانی شدن عمر جنگ فرسایشی در یمن و تاثیر مخرب آن بر اقتصاد امارات بخصوص در دبی شکننده شده است.
 
در پایان امیدواریم که تجدید نظر امارات در سیاست‌هایش شامل سیاست عادی سازی با رژیم اشغالگر اسرائیل هم بشود بخصوص که برخی مسئولان اماراتی در دوستی و گرم گرفتن با اسرائیلی‌ها و میزبانی از آنها در ابوظبی زیاده روی می‌کنند و اسرائیل را دوست و حامی خود می‌شمرند. این اشتباه بزرگی است که بر چهره امارات به عنوان نزدیک ترین کشور به دل‌های عرب‌ها و مسلمانان تاثیر گذاشت.
 
ما در گوش مقامات امارات هم زمزمه می‌کنیم و می‌گوییم ترکیب ایرانی‌ها با اسرائیلی مثل ترکیب آب و روغن است. اغراق نمی‌کنیم اگر بگوییم آب اسرائیلی مسموم و کشنده است بخصوص که هراس از ایران بهانه عادی‌سازی با اسرائیل و قرار گرفتن زیر چتر حمایتی آن شده به گونه‌ای که این رژیم دشمن را  به جرگه دوستان عرب‌ها ملحق کرده است.
 
منبع: فارس
انتهای پیام/
کد خبر: 45945
Share
 
 
 
 
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است
 
نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 


 

تجمع مسالمت آمیز برخی شهروندان ایلامی در پی افزایش قیمت بنزین + فیلم و عکس

آرامش کامل در شهرهای کشور پس از سهمیه بندی بنزین/ باز هم تیر کانال های ضد انقلاب به سنگ خورد

هرگونه افزایش قیمت کالا ممنوع است

اقدام دولت در افزایش نرخ بنزین به نفع مردم و برای کمک به اقشار تحت فشار جامعه است

پلمپ ترمینال مسافر بری آبدانان و گلایه های رانندگان

آمریکا «وضعیت اضطرار ملی» در قبال ایران را تمدید کرد

استفاده 600 درصدی مرفهان از یارانه به نسبت اقشار ضعیف/ قطع یارانه، اشک صاحبان حساب‌های نیابتی را هم درآورد

صدر: انقلابیون سایه دخالت آمریکا را کنار بزنند؛ پارلمان اصلاحات ریشه‌ای آغاز کنند

لحظه به لحظه با غزه در روز دوم | ادامه تبادل آتش و ۱۸ شهید تاکنون

232 روستا در سالجاری تحت پوشش طرح بسیج همگام با کشاورز

باران از پنجشنبه آسمان ایلام را در بر می‎گیرد

فرمانده جدید سپاه بیت‌المقدس کردستان منصوب شد

تقدیر رهبر معظم انقلاب از میزبانی مردم مهران از زائران اربعین کد مطلب:

تمجید رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از فعالیت های بسیج/ سرلشکر باقری: اقدامات سازمان فضای مجازی، گروه های جهادی، علمی، فرهنگی و امنیتی بسیج ارزشمند است

نمایشگاه دستاوردهای بسیج افتتاح شد

تحریف چندباره تاریخ اسلام توسط حسن روحانی در توجیه مذاکره/ آقای دکتر! کمی تاریخ بخوانید

سرلشکر باقری: مبارزه با فساد به مذاق برخی‌ها خوش نیامده است

آصفی: اروپایی‌ها اگر از برجام هم خارج شوند اتفاقی نمی‌افتد/ فقط می‌خواهند وقت تلف کنند

دلارهای گم‌نشده، پیدا شده!

اختتامیه پنجمین جشنواره ره آورد سرزمین نور در ایلام برگزار می شود

عقبه سد کرخه و نارضایتی مردم منطقه چم شالان بخش کلات

مطالبات مردم یزد که روحانی ندید

دستگیری گردانندگان کانال‌های تلگرامی هنجار شکن در ایلام

مگر چند نفر مُرده‌اند؟!

ماموریت لاریجانی به کمیسیون آموزش برای رتبه بندی فرهنگیان

توقف تولید پراید از مرداد و پژو405 از خرداد 99/ احتمال توقف تولید خودروهای دیگر

آغاز «بِگم بِگم‌های» حسن روحانی/ رئیس‌جمهور: یک ریال و یک دلار در این دولت گم نخواهد شد

نقاط پرحادثه محورهای ارتباطی آبدانان اصلاح می شود