کدام بانک‌ها مصوبه تنفس سه ماهه اقساط را اجرا کردند؟/ چالش مشتریان با «دستور پرداخت»
کدام بانک‌ها مصوبه تنفس سه ماهه اقساط را اجرا کردند؟/ چالش مشتریان با «دستور پرداخت»
تاریخ درج خبر : چهار شنبه 10 اردیبهشت 1399 ساعت 07:21
 
پیگیری از روند اجرای طرح تنفس سه ماهه اقساط وام قرض‌الحسنه نشان می‌دهد که در این مدت همه بانک‌ها پیامک و اخطاری برای مشتریان ارسال نکرده اما برخی بانک‌ها در قالب سیستم «دستور پرداخت» در صورت وجود پول در حساب از حساب برداشت کرده‌اند.
به گزارش آبدانان خبر طرح تنفس سه ماهه تسهیلات قرض‌الحسنه برای ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت که از نیمه اول اسفند ماه به طور رسمی اعلام شد، یکی از مهم‌ترین اتفاقات دو ماه اخیر در سیستم بانکی بوده است.

در هفته‌های ابتدایی اجرای این طرح اغلب بانک‌ها روال سابق در دریافت تسهیلات را ادامه می‌دادند و علت عدم اجرای طرح را عدم ابلاغ بخشنامه عنوان می‌کردند در حالی که بخشنامه بانک مرکزی در 15 اسفند ماه ابلاغ شده و از زمان ابلاغ لازم‌الاجرا بود. 

بانک مرکزی برای رفع ابهام و تاکید بر اجرای مصوبه شورای پول واعتبار، مجددا در 6 فروردین ماه 99 بخشنامه‌ای به بانک‌ها و موسسات اعتباری برای تنفس سه ماهه تسهیلات قرض‌الحسنه ابلاغ کرد. 

برای پیگیری اجرای این طرح و اخذ اطلاعات درباره تعداد کل وام‌های قرض‌الحسنه، ارزش ریالی این وام‌ها، تعداد وام‌های تعویق شده و تعویق نشده و به‌طوری کلی میزان اجرای طرح شبکه بانکی پیگیری‌هایی از بانک مرکزی انجام دادیم اما تا این لحظه بانک مرکزی اطلاعاتی ارائه نکرده است. موضوع را از دارندگان وام‌های قرض‌الحسنه پیگیری کردیم و اطلاعات و نتایج این گزارش براساس اطلاعات دریافت شده از وام‌گیرندگان و برخی کارمندان شعب بانک‌ها به دست آمده است.

در ابتدا چند نکته درباره وام‌های قرض‌الحسنه باید مورد توجه قرار گیرد. نکته اول تاریخ مانده بدهی افراد است زیرا با توجه به اینکه اقساط ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت ماه مشمول تنفس سه ماهه است، در صورتی که بدهی گیرنده تسهیلات قرض‌الحسنه مربوط به ماه‌های دی و بهمن باشد، ممکن است با اخطار بانک و یا برداشت از حساب مواجه شود.

نکته بعدی، موجودی حساب و اجازه برداشت از حساب با تایید گزینه دستور پرداخت است. معمولا برای پرداخت اقساط تسهیلات، گیرنده تسهیلات اجازه برداشت خودکار از حساب خود را به بانک می‌دهد که در اصطلاح بانکی به آن دستور پرداخت گفته می‌شود. 

* سیستم «دستور پرداخت» عامل اخلال اجرای طرح تنفس سه ماهه  

در بررسی روند اجرای طرح تنفس سه ماهه وام‌های قرض‌الحسنه، یکی از مسائلی که محل بحث شده است، برداشت از حساب مشتریان در صورت وجود پول در حساب است. علت این مساله را از کارمندان یکی از بانک‌های دولتی جویا شدیم که وی در پاسخ گفت: «در زمان اعطای تسهیلات، برای سهولت کار، گیرندگان تسهیلات می‌توانند روش دستور پرداخت را فعال کنند و سیستم به صورت خودکار هر ماه و در تاریخ مشخص اقساط وام را از حساب مشتری برداشت می‌‌کند. این حالت بعد از ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی همچنان در شبکه بانکی وجود دارد و کسانی که اجازه برداشت خودکار اقساط از حساب خود را داده‌اند، از حساب آنها برداشت می‌شود.

وی افزود: به همین دلیل برخی مشتریان از حساب مرتبط با تسهیلات خود برداشت می‌کنند تا سیستم به صورت خودکار از حساب آنها برداشت نکند و یا اینکه از بانک می‌خواهد سیستم دستور پرداخت را برای آنها غیرفعال کند.

به گزارش فارس این مولفه‌ها باعث شد در مخاطبان سوال ما گاهی درباره یک بانک واحد پاسخ‌های متفاوتی بدهند.  

به عنوان مثال یکی از گیرندگان تسهیلات از بانک انصار ما گفت: بانک انصار در اسفند ماه از حساب من برداشت کرد و پولی به حساب من بازنگشت؛ اما از در فروردین ماه برداشتی از حساب من انجام نشد. اما مخاطب دیگر ما می‌گوید بانک انصار برداشتی از حساب نداشته است و پیامک اخطاری هم برای من ارسال نکرده است.

این وام گیرنده در ادامه تاکید کرد: در سامانه پرداخت اقساط بانک انصار اسفند و فروردین را به عنوان اقساط پرداخت نشده منظور کرده است. البته جریمه‌ای بابت آن منظور نکرده اما در سیستم بانک این سه ماه به عنوان تنفس در نظر گرفته نشده است.

* استمرار سیستم «دستور پرداخت» در اغلب بانک‌ها

با گفت‌وگویی که با گیرندگان وام قرض‌الحسنه از بانک‌های بانک‌های ملی، کشاورزی، رفاه و ملت داشتیم، مساله برداشت خودکار از حساب در صورت داشتن موجود در حساب دیده می‌شود. این سه بانک که احتمالا تعداد آنها بیشتر از سه بانک است، پیامک اخطاری برای مشتریان ارسال نکرده‌اند و در صورت نبود موجودی در حساب معرفی شده، جریمه‌ای برای وام‌گیرنده درج نکرده‌اند اما اگر در حساب آنها پولی بوده است، از حساب برداشت کرده‌اند. 

استدلال این بانک‌ها این است که اگر مشتری تمایل به برداشت اقساط وام خود برای این سه ماه را نداشت باید لغو دستور پرداخت را از بانک درخواست کند.

پیگیری از وام‌گیرندگان بانک‌های سینا، پارسیان و تجارت هم نشان می‌دهد این بانک‌ها که معمولا برای وصول اقساط خود پیامک ارسال می‌کردند در این مدت پیامکی ارسال نکرده و برداشتی هم از حساب نداشته اند.

* اجرای طرح با ثبت درخواست در سایت

همچنین یکی از گیرندگان وام قرض‌الحسنه ازدواج از موسسه اعتباری ملل، در این باره به خبرنگار ما گفت: از بانک تماس گرفتند و گفتند اگر نمی‌خواهید اقساط این سه ماه را بپردازید از طریق سایت بانک درخواست‌تان را ثبت کنید و من هم درخواستم را ثبت کردم. در این مدت پیامکی برای پرداخت اقساط نداشتم.  

* نحوه اجرای طرح تنفس سه ماهه در دو بانک قرض‌الحسنه

همچنین در این پیگیری، چند وام‌گیرنده از بانک قرض‌الحسنه مهر ایران بودند بر این نکته تاکید کردند که این بانک برای ماه‌های قبل معمولا چند روز قبل از موعد واریز اقساط پیامک یادآوری ارسال می‌کرد اما در این مدت پیامکی ارسال نکرده است و از حساب آنها پولی برداشت نشده است. البته مشخص نیست که این افراد اجازه برداشت خودکار از حساب خود را به بانک داده بودند یا خیر.

در این میان بانک قرض‌الحسنه رسالت رویکرد متفاوت‌تری نسبت به بسیاری بانک‌ها داشته است. این بانک که قسط اسفندماه را از حساب برخی مشتریان برداشت کرده بود، ضمن بازگرداندن وجه به حساب مشتریان با ارسال پیامکی اعلام کرده است که بدهی شما برای ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت امهال شده است. در واقع این بانک برخلاف اغلب بانک‌ها، در صورت وجود وجه در حساب مشتری و داشتن اجازه برداشت از حساب، باز هم پولی از حساب آنها برداشت نمی‌کند و اقساط برداشت شده در اسفند ماه را هم بازگردانده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 53254
Share
 
 
 
 
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است
 
نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 


 

کرونا ویروس و عدم تغییر سبک زندگی

غرق شدن معلم جوان ناجی برادر

تحریم ناجا نشان از ناکارآمدی و شکست نقشه های سردمداران آمریکایی است

واکسن ضد کرونای چین روی 108 انسان جواب داد

رهبر انقلاب: ویروس صهیونیسم ریشه‌کن می‌شود/ مبارزه برای آزادی فلسطین «جهاد فی سبیل اللّه» است

روحانی: اماکن مقدسه از فردا باز می‌شوند/ همه کارمندان دولت از ۱۰ خرداد سر کار می‌آیند

سکوت لاریجانی درباره تغییر مصوبات مجلس دهم

آتش‌سوزی در منطقه کاسه ماس مهار شد/تصاویر

آتش‌سوزی گسترده در منطقه کاسه ماس/درخواست کمک همگانی برای مهار آتش

سخنگوی دولت: همه گزینه‌ها درباره واکنش‌ به آمریکا روی میز است

پاسخ به 13 میلیون پرسش «کرونایی»!

مقام پیشین آمریکایی: پامپئو در برابر ایران شکست خورده است

دستگیری عاملان درگیری دسته جمعی در آبدانان

تهیه و توزیع هزار پرس غذای گرم بین نیازمندان کمیته امداد امام خمینی(ره)

نگاه امام خمینی (ره) به فلسطین یک نگاه استراتژیک و راهبردی بود

روز نکبت بار صهیونیستها در فضای مجازی همزمان با "یوم النکبة"

مراسم احیا در سه نقطه استان به صورت محدود برگزار می شود

حضور مقام معظم رهبری در نشست ستاد ملی کرونا مایه دلگرمی همه مسئولان شد/بازگشایی داوطلبانه مدارس از ۲۷ اردیبهشت

آشیانه بالگرد امداد و نجات هوایی ایلام افتتاح شد

تشریح جزئیات حادثه شناور کنارک/ شهادت ۱۹ تن از کارکنان نیروی دریایی ارتش

ربیعی: برای تکمیل غربالگری کرونا به یک و نیم میلیون تست نیاز داریم

محقق آمریکایی: روسیه و چین قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی را وتو می‌کنند

ریزش قیمت‌های نجومی بازار خودرو/ پراید 67 میلیونی هم خریدار ندارد+جدول

شکست غرب در آزمون جهانی مقابله با کرونا/ حرکت مردم و مسؤولان در مبارزه با کرونا جهادی، عظیم و افتخارآفرین است

افزایش مبتلایان به کرونا ویروس در شهرستان آبدانان

آمار رسمی بیماران کرونا به تفکیک استان‌ها؛ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹+جدول

بازیکن ترکیه‌ای پسرش را به‌خاطر کرونا کُشت!

پیشنهاد آیت‌‌الله رئیسی برای ساماندهی بازار «خودرو»/ بساط «رانت» و «دلالی» برچیده می‌شود