سایت خبری آبدانان خبر
بروزترین پایگاه خبری شهرستان آبدانان
1397/03/29 -22:30:49
به مناسبت ولادت با سعادت امام کاظم(ع)؛
جلوه ای از شخصیت امام موسی کاظم علیه السلام
 جلوه ای از شخصیت امام موسی کاظم علیه السلام
از آغاز تولد امام موسي بن جعغر(عليهما السلام) ، آثار عظمت و بزرگي در سيماي ملکوتي اش جلوه گر بود تا جایی که امام صادق(عليه السلام) از دوران کودکي پيوسته مردم را به فرزندش موسي بن جعفر، ارجاع مي داد و مي فرمود: «اين فرزندم جانشين اوصيا و عالم علم علما مي باشد.»
تاریخ درج خبر:1396/06/20    | کد خبر: 26424
به گزارش آبدانان خبر از آغاز تولد امام موسي بن جعغر(عليهما السلام) ، آثار عظمت و بزرگي در سيماي ملکوتي اش جلوه گر بود؛ چراکه هنوز به دنيا نيامده بود که امام صادق(عليه السلام) از چنين فرزندي خبر داد و به فرزند احمر درباره حميده مادر امام کاظم(عليه السلام) فرمود: «اي فرزند احمر، زود است که از او نوزادي به دنيا مي آيد. ميان او و پروردگار خويش، هيچ گونه حجاب و پرده اي نباشد محمد بن مسلم گويد: «روزي ابوحنيفه به محضر امام صادق(عليه السلام) وارد شد و عرضه داشت: فرزندت موسي را ديدم که در مسجد نماز مي خواند و مردم نيز از مقابلش عبور مي کردند، در حالي که هيچ عکس العملي نشان نمي داد. امام صادق(عليه السلام) فرمود: موسي را صدا کنيد. و چون امام کاظم(عليه السلام) به حضور پدر رسيد، آن حضرت فرمود: ابوحنيفه مي گويد تو نماز مي خواندي و مردم از برابر تو عبور مي کردند و آنها را منع نمي کردي؟ گفت: آري، پدر جان، آن کسي که من براي او نماز مي خواندم از آنهايي که از برابرم مي گذشتند به من نزديکتر بود و خداوند مي فرمايد: و ما به او از رگ گردنش نزديکتريم.
محمد بن مسلم مي گويد: همين که امام صادق(عليه السلام) اين پاسخ را از فرزندش شنيد او را به آغوش کشيد و فرمود: پدر و مادرم فداي تو اي گنجينه رازها.
جملات و تعبيرهاي بسيار زيباي امام صادق(عليه السلام) درباره فرزندش امام موسي بن جعفر(عليهما السلام) نشانگر شخصيت بي مانند آن حضرت است؛ چرا که امام صادق(عليه السلام) از دوران کودکي پيوسته مردم را به فرزندش موسي بن جعفر، ارجاع مي داد و مي فرمود:  «اين فرزندم جانشين اوصيا و عالم علم علما مي باشد.»

سجاياي اخلاقي امام کاظم(عليه السلام(

بهترين روش براي شناخت يک انسان، اوصاف و خصوصيات اخلاقي اوست. امام معروف به عبد صالح، نفس زکيه، زين المجتهدين، صابر، امين، زاهر، صالح و کاظم بود و هر يک از اين القاب بهترين شاهد است که وي تنها داراي عالي ترين مراحل و مراتب اخلاق و عرفان اسلامي را داشته بلکه بزرگترين معلم اخلاق به شمار مي رفته است.
محدّث قمي به نقل از محمدبن طلحه شافعي درباره امام کاظم(عليه السلام) چنين نوشته است: «اوست امام کبيرالقدر، عظيم الشأن، کثير المجتهد، مجدّ در اجتهاد، مشهور به عبادات، مواظب بر طاعات، مشهور به کرامات، شب را به روز مي آورد، به سجده و قيام و روز را به آخر مي رساند به تصدق و صيام و به سبب زيادي حلمش و گذشتن از جرم تقصير کنندگان در حقش کاظم خوانده شد، به جهت کثرت عباداتش عبد صالح ناميده شد و در عراق به باب الجوائج الي الله معروف گشت؛ زيرا که هرکه متوسّل به آن حضرت شد به حاجت خود رسيد
امام موسي بن جعفر(عليهما السلام) عابدترينِ مردم زمان خود بود. روايت شده که شبها براي نوافل شب برمي خاست و تا صبح پيوسته نماز مي خواند و پس از نماز براي خدا به سجده مي رفت و تا نزديک ظهر سر از سجده برنمي داشت. مأمون عباسي در وصف امام کاظم(عليه السلام) چنين مي گويد: «نزد پدرم هارون بودم ديدم پيرمردي بر او وارد شد که صورتش از بيداري شب و عبادت، زرد و ورم گشته بود، عبادت او را رنجور و لاغر کرده به حدّي که مانند مشک پوسيده شده و زيادي سجده، صورت و بيني اش را مجروح کرده بود

امام کاظم و حاکمان جور

يکي از ويژگي هاي مهمّ معصومين(عليهم السلام) ، به خصوص امام موسي بن جعفر(عليهما السلام)مسأله برخورد با حاکمان جور در زمان خود بود. آن حضرت نيز مانند امامان پيش از خود، کوچکترين انعطافي نسبت به غاصبان حکومت اسلامي نداشت. امام به هر زبان و بيان، پيام اعتراض آميز خود را به آنانکه خود را صاحبان اصلي خلافت اسلامي مي دانستند رساند و در اثر اين صراحت در کردار و گفتار، خشم عباسيان را بر مي انگيخت. امام موسي بن جعفر(عليهما السلام) نه تنها خود چنين سيره و روشي داشت، بلکه از پيروان و دوستان مي خواست تا از همکاري و تعاون با حاکمان جور خودداري کنند.انتهای پیام/


Abdanannews.com All Rights Reserved