سایت خبری آبدانان خبر
بروزترین پایگاه خبری شهرستان آبدانان
1397/03/29 -22:31:6

بایدهای اقتصاد مقاومتی
بایدهای اقتصاد مقاومتی
اقتصاد مقاومتی دو کلمه ای که این روزها به یکی از پرکاربردترین کلمات در فرهنگ لغات کشورمان تبدیل شده ،و آیا به همین مقدار کاربرد ،با معنا و مفهوم و اهداف آن آشنا شده ایم؟
تاریخ درج خبر:1396/06/21    | کد خبر: 26448
به گزارش آبدانان خبر اقتصاد مقاومتی ،کلماتی که برای اولین بار در تاریخ کشورمان بصورت خاص  در شهریور ۱۳۸۹توسط رهبر انقلاب  اسلامی در جمع کارآفرینان وبه معنا و مفهومی از کارآفرینی برای نیاز اساسی به دو دلیل "فشار اقتصادی دشمنان "و "آمادگی کشور برای جهش" معرفی شد.
اقتصاد مقاومتی روشی است برای مقابله با تحریمها ی اقتصادی علیه یک منطقه یا کشور با کمترین وابستگی به خارج در خصوص نیازهای اساسی و راهبردی، آن هم در شرایطی که به دلیل تحریم بهره مندی ازصادرات و واردات امکان پذیر نمی باشد.
 
اقتصادی است درون زا ، برون نگر و انعطاف پذیر نه درون گرا و شکننده

به قطع تنها نام، کافی نیست .بلکه باید علاج نمود،علاجی که جز با همت ، همراهی دولت و ملت و تقسیم به نقاط کلیدی مهم و تمرکز همه بر تولیدات داخلی محقق نخواهد شد
از جمله راهکارهای موثر در حوزه فعالیت دولت میتوان به شفافیت در فعالیتهای اقتصادی و برخورداری از موقعیت های یکسان برای همه فعالان اقتصادی ،توجه بیشتر به فارغ التحصیلان دانشگاه که اگر به ظرفیت آنها توجه شود فرصت برای تولید و اشتغال واگر استفاده نشود بخاطر از دست رفتن نیروی پویا  و فعال تهدید محسوب می شوند ،همچنین تأکید بر تولید،واگذاری اختیارات تصمیم گیری به مناطق در حوزه های مختلف از جمله تولیدی و کشاورزی،تقویت تعاونیها و بخشهای خصوصی،نهادینه کردن کار درکشور به عنوان یک ارزش،اهمیت  و گزینش دلسوزانه در بخش مدیریت برمبنای توانمندی و به دور از هرگونه صف بندی جناحی و جهت گیری ،بهره مندی درست از منابع صندوق توسعه ملی اشاره کرد

در حوزه مردمی نیز می توان راهکارهایی همچون  اصلاح الگوی مصرف و جهت گیری درست منابع،ارج نهادن به تمامی مشاغل مشروع،رونق بخشیدن به  کارآفرینی،حمایت از تولیدات و پرهیز از خرید کالای خارجی که مشابه داخلی دارند رانام برد.

حمایت از تولیدات داخل ،علاوه بر اینکه باعث رونق کسب و کار داخلی می شود مانع ورود قاچاق و خروج بی رویه منابع مالی از کشور می گردد.
در پایان باید گفت :عمل کردن به موضوع اقتصاد مقاومتی موجبات رشد و بالندگی صنعت ملی و توسعه کسب و کار ودر پی آن بهبود معیشت مردم وهمچنین  مانع تأثیر پذیری کشور از هرگونه پیامدهای  تهدید و تحریم می گردد.
 
حال باید پرسید آیا با توجه به اهمیت موضوع ، نامگذاری سالها و تأکیدهای مکرر مقام معظم رهبری دولت و ملت توانسته است در این آزمون  به وظیفه خود عمل کنند؟


الهه پاکزادAbdanannews.com All Rights Reserved