سایت خبری آبدانان خبر
بروزترین پایگاه خبری شهرستان آبدانان
1398/05/02 -3:36:52

ماجرای به آتش کشیدن دو کاباره در ایلام/ وقتی مبارزین انقلاب در مسجد جامع محاصره شدند
ماجرای به آتش کشیدن دو کاباره در ایلام/ وقتی مبارزین انقلاب در مسجد جامع محاصره شدند
همت شریعتی از مبارزیم انقلاب در شهر ایلام از خاطرات ناب خود در آن دوران پر التهاب می گوید.
تاریخ درج خبر:1396/11/16    | کد خبر: 28780
به گزارش آبدانان خبر به نقل ازایلام بیدار:: یوم اله 22 بهمن سال 57 را می توان به عنوان نماد وحدت و پایداری مردم یک کشور در مقابل تخاصم و زورگویی استکبار عنوان کرد.

ملتی که با صفای دل، بصیرت، پیروی از ولایت فقیه و مهمترین عامل یعنی ایمان و اعتقاد به اسلام در برابر ظلم و زیاده خواهی نظام طاغوت ایستادگی کرد و با دستان خالی به جهانیان نشان داد که قدرت وحدت و همدلی بیش از توان نظامی است.

انقلابیونی که بجای نادیده گرفتن ظلم و ستم رژیم پهلوی، فرمان ولی امرشان را لبیک گفتند و دوشادوش یکدیگر به سوی هدف نهاییشان که همانا انقلاب اسلامی بود حرکت کردند.

همت شریعتی از انقلابیون استان ایلام است که در گفتگو با خبرنگار جهاد و مقاومت ایلام بیدار به بیان خاطرات خود و مرور اتفاقات سالهای انقلاب در استان ایلام پرداخته است.

انقلابی شدن را از معلمم آموختم

این انقلابی گفت: دوران انقلاب با دوران نوجوانی من مصادف شد در سالهایی که دانش آموز دبستانی با عنوان پهلوی و در مقابل بیمارستان امام کنونی مشغول تدریس بودم.

معلممان عرق انقلابی گری بسیاری داشت و همواره در کلاس صحبت هایی از امام و اهداف انقلاب برای ما بیان می کرد و سعی داشت ذهن مارا به سمت انقلاب اسلامی سوق داده و به گونه ای تربیت اسلامی کند.

پس از ورود به سن تکلیف و مشورت با دیگران، مسجد را به عنوان پناهگاه اصلی انقلابیون شناخته و ارتباطم را با مسجد امام حسین(ع) شادآباد که در محل زندگیمان بود بیشتر کردم .

قبل از انقلاب رساله آیت الله خویی به صورت مستمر در دسترس بود و برای ما جای سوال بود که چرا رساله امام خمینی منتشر نمی شود که پس از مدتی رساله امام بصورت رساله همه گیر منتشر شد.

با کمک "حاج آقا سلطانی"،امام جماعت مسجد اقدام به راه اندازی کتابخانه در طبقه فوقانی مسجد امام حسین(ع) کرده و از کتابخانه بعثت که در محل مسجد جامع ایلام بود، کتابهای ممنوع الانتشار را تهیه و در کتابخانه مسجد در اختیار جوانان قرار می دادیم تهیه کتاب ها معمولا هزینه بر بود و هزینه آن از سوی انقلابیون تهیه می شد.

اینگونه بود که رسما فعالیت انقلابی من در کنار آقایان شریفی راد، شنبه ای وعلایی نژاد در محل کتابخانه صورت و جلسات مخفیانه ما در محل مسجد برگزار می شد..

داستان زمانی که برای اولین بار اسم امام در مسجد طنین انداز شد

در مسجد هنگامه نماز مغرب و عشاء بود که تصمیم گرفتیم که پس از خاموش کردن چراغ مسجد برای مشخص نشدن افراد در میان جمع نمازگزار برای سلامتی امام صلوات بفرستیم، که پس از انجام اینکار، اولین صلوات برای سلامتی امام در مسجد طنین انداز شد که این کار با واکنش و اعتراض برخی از نمازگزاران همراه شد که این حرکت ما فضای محله شادآباد ایلام را سیاسی و عاملی برای شروع تظاهرات شد.

در روزهای ابتدایی شروع تظاهرات شعار نویسی را به همراه آقای شریفی راد آغاز کردیم. شعارنویسی ابتدا از در و دیوار دستشویی های مسجد آغاز و با مخالفت برخی از مردم و حمایت امام جماعت مسجد روبرو شدیم و سپس بصورت شبانه بیشتر دیوارهای خیابان آیت اله حیدری و کوچه های اطراف را با شعارهای برگ بر شاه و درود بر خمینی نقش بندی کردیم.

کاباره های ایلام را با کوکتل مولوتف به آتش کشیدیم

در محله شادآباد دو کاباره برای خوشگذرانی حامیان رژیم پهلوی در نظر گرفته بودند که با همکاری جونان محله و تهیه کوکتل مولوتف ابتدا کاباره سازمان جوانان که در محل میدان شهید کشوری کنونی بود و توسط هویدا ( نخست وزیر وقت) افتتاح شده بود را به به آتش کشیدیم که این خود شروع حمله به مراکز فساد در ایلام بود.

پس از آن کاباره دیگری را که در محل تپه شاهد قرار داشت را به آتش کشیدیم و باعث تعطیلی مراکز رقص و فساد و عرقخوری در ایلام شدیم.

کندن ریش مبارز ایلامی توسط رییس شهربانی

از مهمترین اقدامات زمان انقلاب دعوت از شخصیت های برجسته و انقلابی برای سخنرانی در مسجد جامع ایلام بود که بر افکار بسیاری از مردم تاثیرات مثبتی داشت.

در یکی از سخنرانی ها که توسط حاج آقا عبدالهی صورت می گرفتتصمیم گرفتم که صدای ایشان را ضبط و بعدا منتشر کنم.

به همین خاطر ضبط صوت را به همراه سه عدد نوار با مضمون هوره ( از آهنگهای سنتی قوم کرد)  برداشته به سمت مسجد جامع حرکت کردم.

پس از پایان مراسم تظاهرات در خیابان پاسداران به سمت میدان سعدی قدیم آغاز شد در همین حال بود که با مقاومت شهربانی ایلام مواجه شدیم و به سمت خانه ها حرکت کردیم.

من نیز با چند جوان بهسمت خانه در حرکت بودیم که به ایست و بازرسی پاسبان ها برخوردیم به همراهانم  گفتم اگرضبط صوت با ما گرفته شود همه ما دستگیر میشویم و شما از جلو بروید و من پشت سر شما حرکت خواهم کرد در این حال بود که با دستور ایست پاسبان مواجه شدیم و همه پا بهفرار گذاشتند اما من با ضبطو کاست به دستم دستگیر شده و به شهربانی منتقل شدم.

در شهربانی موردبازخواست قضایی ( رییس شهربانی وقت) قرار گرفته و هر بار که سوالی از من میپرسید چند دانه از ریش من را می کند.

سپس درباره نوار کاست پرسید که گفتم هوره است و خوشبختانه هر کدام از نوارها را گوش داد هوره از آن پخش می شد و پس از بازخواست شب را در بازداشتگاه بودم تا صبح با پادرمیانی خادم مسجدمان آزاد شدم.

کتابهای انقلابی با نام مستعار منتشر می شد

عوامل ساواک بصورت مرتب کتابخانه و کتابفروشی ها  را برای یافتن کتابهای امام خمینی(ره) و دکتر شریعتی و سایر کتابهای انقلابی بازرسی می کردند غافل از اینکه کتابها با نام مستعار منتشر می شد مثلا برخیاز کتاب امام با نام کاشف القطاء و کتابهای شریعتی با نام سبزواری و دیگر کتابها با نام ها مستعار دیگر منتشر می شدند.

در مسجد جامع توسط شهربانی ایلام محاصره شدیم

یکی از شبها مسجد جامع برای هماهنگی تظاهرات فراخوانی داد، پس از پایان تجمع توسط نیروهای شهربانی محاصره شدیم.

برای در امان ماندن دربهای مسجد را بستیم و به بالای بام مسجد رفته و شعار الله اکبر سر دادیم و تا ساعت 2 صبح در محاصره بودیم تا از درب کوچه بغل مسجد فرار کردیم و برخی دستگیر و به پاسبانی خرم آباد منتقل شدند و برخی دیگر به خانه های مردم پناه بردیم و تا صبح در خانه مردم بودیم.

صبح روز بعد به خانه رفتیم که به ما اطلاع داده شد که تحت تعقیب هستیم که پس از آن مجبور به فرار به کوه شدیم و تا 24 ساعت که وضعیت آرام شود در کوه به سربردیم.

انقلاب ما برای حفظ ارزش انسانی شکل گرفت

انقلاب ما به سادگی به دست نیامده است و زحمات بسیاری توسط انقلابیون و امام خمینی(ع) کشیده و خونهای بسیاری در راه انقلاب داده شده است.

انقلاب برای اقتصاد نبود ومردم برای حفظ ارزش های انسانی ، قرآن و دینشان انقلاب کرده اند وو ازمسئولین نیز انتظار می رود باید جانفشانی مردم را فراموش نکرده و در راستای حل مشکلات مردم قدم بردارند.

توطئه دشمنان همو.اره برای ازبین بردن انقلاب اسلامی ادامه داشته وبه دنبال رواج بی بند و باری و دربین نسل جوان ما هستند که در این راستا باید جوانان با آگاهی و بیدار و پیروی از ولایت فقیه برنامه دشمنان را نقش بر آب کنند.

 

انتهای پیام/


Abdanannews.com All Rights Reserved