سایت خبری آبدانان خبر
بروزترین پایگاه خبری شهرستان آبدانان
1398/05/02 -3:37:26

گذری بر تاثیر پایگاه هوایی برتوسعه آبدانان از ابتدا تا کنون
گذری بر تاثیر پایگاه هوایی برتوسعه آبدانان از ابتدا تا کنون
با احداث فرودگاه درهزارانی آبدانان مسیر شماری از قصبه ها بهبود یافت و با تردد وسایل نقلیه سبک و سنگین این شرکت مردم خود به رانندگی ترغیب شدند.
تاریخ درج خبر:1397/10/16    | کد خبر: 33534
به گزارش آبدانان خبر جمشید حرم؛تاثیر پادگان هوایی در آبدانان نقش آفرینی می کند.اثربخشی پایگاه هوایی بر توسعه آبدانان بیشتر از این بوده است
محصور بودن آبدانان در میان دو کوه سرگذشت درازی دارد.حکایت حمل بارهای سنگین همانند گندم، قند ، چای و خوراکی های مرسوم با چهارپایان از ورای این کوه ها بسیاردلخراش است.

امّا با احداث جاده کبیر کوه این موارد تسهیل و موجب رونق بازارمختصر و کالاهای جدید تری شد.

جادّه آبدانان به دینارکوه تحوّل دیگری بود که کار سخت زندگی عشایری را آسان و حتی نیروی هوایی آب شیرین را در اختیارکوچ نشینان دینارکوه که تا آن زمان از آب شور استفاده می کردند ، قرار داد.
در این مسیردبستان دولتی تٌک تٌک و پس‌ازآن  دبستان های وَرگر، دستوار و دینارکوه از نعمت این جاده برخوردار شدند.این مهّم جدای از پایه گذاری دبستان صباحی در داخل پادگان بود که هم مسئولیت بخشی از آموزش دانش آموزان محلی را بر عهده داشت و هم معلمّان آن در دیگر مدارس آبدانان به آموزش می پرداختند.
با احداث فرودگاه درخرینه هزارانی مسیر شماری از قصبه ها بهبود یافت.با تردد وسایل نقلیه سبک و سنگین این شرکت مردم خود به رانندگی ترغیب شدند و برای آموزش رانندگی و اخذ گواهی نامه مسیر خرّم آباد، دزفول و ایلام را در پیش گرفتند و کم کم خود به خرید وسایل کشاورزی و باری مبادرت ورزیدند. بسیاری از رانندگان با تجربه این شهرستان از همان رانندگان تراکتورها و نیسان های قدیمی هستند.
پیشه نجّاری، حرفه جوشکاری ، آلموتوربندی و بسیاری از دیگرکارها مانند سنگ تراشی، بنّایی، قالب بندی،بتون ریزی، آسفالت، نقشه کشی که تا آن زمان در اینجا مرسوم نبود پایه گذاری شد.مردمی که نه دامداربودند و نه کشاورز کارگر شدند و با روی آوردن به آن به زندگی خود سروسامانی بخشیدند. این شرکت از همان نخست بیمه کارگران بومی را در اولویت قرارداد و تا همین حالا هم بیمه شدگان با مراجعه به  بایگانی بیمه این شرکت درخرّم آباد  ازمزایای بیمه بازنشستگی بهره مند می شوند.

با آمدن مهندسین وکارفرمایان متعدد در منطقه زبان فارسی در بین کارگران بومی رواج پیدا کرد و آن ها بسیاری از واژگان این زبان را به میان جامعه منتشر کردند .
احداث واحدهای مسکونی در نیروی هوایی ،منطقه سراب و احداث چند دستگاه ساختمان با مصالح سنگ و بتون درچند قصبه باعث تغییر شیوه ی ساختمان سازی از خشت به سنگ و به دنبال آن به کار بردن تیر آهن به جای چوب شد.شاید توجه خاص مردم آبدانان به محکم کاری در ساخت منازل برآمده از این تجربیات باشد.
احداث کشتارگاه به شیوه ی جدید که نامی است بر یکی از محلات قدیمی شهرمتعلق به همان زمان است.شاید تاسیس بانک سپه که مربوط به ارتش است هم بخاطرپرداخت حقوق کارکنان این پایگاه باشد.پارک سراب در ساحل رودخانه،درختان خرمای سر به فلک کشیده این شهر همه یادگار مهندسین با ذوق آن شرکت هستند. درآن زمان درپادگان هوایی درمانگاهی احداث شد که  جان بسیاری از مردم بویژه مادران باردار را نجات داد.
در برابر این همه کار مردم آبدانان هم احترام ویژه‌ای برای آبی های آسمانی دارند و نسبت به این نیرو علاقه ی خاصی نشان می دهند.یواش یواش نیروی هوایی برخی از مردم بومی را درکارهای خدماتی بکار گرفت و سپس رسم استخدام درجه داری هم رونق پیدا کرد که در حال حاضر تعداد زیادی از افسران و درجه داران وسایر کارکنان درارتش استخدام شده اند.گذراندن خدمت سربازی در اینجا خود نعمت بزرگی بود و هم اکنون نیز همین رویه ادامه دارد.
با رفتن شرکت سرا به جزیره خارک واستان تهران مهندسین مربوطه تعدادی از همین کارگران را با خود به آنجا بردند که علاوه بردریافت حقوق و مزایا در انتقال فرهنگ شهرنشینی بی تاثیر نبوده است.قدیمی ترها هنوز بوی خاص عطر جزیره خارک را احساس می کنند! پتو ودیگر کالاهای خارجی به این طریق به خانه ها رونق بخشید.پیمانکاران فعلی شهر آبدانان از همان کارگران اولّیه این شرکت بودند که متعاقب در توسعه شهرخود تلاش کردند .
با این وجود تاثیر پادگان هوایی هنوز هم در آبدانان نقش آفرینی می کند.اثربخشی پایگاه هوایی بر توسعه آبدانان بیشتر از این بوده است .لذا به پاس احترام آرزو می کنیم که آسمانشان همواره آبی باد.

انتهای پیام/


Abdanannews.com All Rights Reserved